Contact Us!

Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta zapraszają na  XIX Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze". Koncert 22.08.2019, czwartek, godz. 20.30. Koncert finałowy pt. "Muzyka katedr".  Orkiestra Świętego Marcina, Łukasz Kuropaczewski-gitara, Aleksander Dębicz-fortepian, Piotr Deptuch-dyrygent. MOST KULTURALNY POZNAŃ -KOŁOBRZEG. Bilety: 35 zł ( normalne), 30 zł (ulgowe).  Bazylika

 

Zapraszamy na koncert finałowy XIX Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” będący jednocześnie inauguracją potrójnego projektu, który zostanie wykonany w innych najstarszych polskich archikatedrach w Gnieźnie (23.08) i w Poznaniu (24.08). Katedry średniowieczne pozostają do dziś świadectwem ludzkiego geniuszu, ale i hołdu składanego Stwórcy. Wyrażają uniwersalizm i moc kultury europejskiej. Gdy płonie symbol fenomenu i jedności tej kultury, jak Notre-Dame de Paris, na nowo wzbudza tę jedność. W jej duchu festiwalowa publiczność podczas czwartkowych koncertów kontemplowała dzieła kultury europejskiej od Wschodu po Zachód. W jej duchu zabrzmi Wielki Finał kołobrzeskiego festiwalu. Filarem koncertu będzie Orkiestra Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha - zespół złożony z muzyków Teatru Muzycznego w Poznaniu, oraz niewielkiego grona artystów zewnętrznych, powołany przez Teatr Muzyczny zarówno po to, by stworzyć przestrzeń rozwoju dla swych znakomitych instrumentalistów, jak i po to, by antycypować obecność Teatru przy ulicy Świętego Marcina, gdzie powstaje nowa siedziba instytucji. W koncercie wystąpią znakomici soliści – światowej sławy gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, były wykładowca University of Pennsylvania w Filadelfii, obecnie Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest cenionym wykładowcą kursów i lekcji mistrzowskich podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach, koncertował w najważniejszych salach koncertowych świata. Po raz pierwszy w Kołobrzegu oklaskiwać będziemy Aleksandra Dębicza, wielokrotnie nagradzanego podczas prestiżowych konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą, zwycięzcę międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest pianistę, ale i kompozytora. Jego premierowa kompozycja, która zostanie wykonana w Kołobrzegu „PasaCatedral” to gra słów. Odnosi się zarówno do passacagli, której pewne znamiona posiada skomponowany przez niego utwór, jak i jej etymologii (pasar – chodzić, calle – ulica, tutaj – katedra). Katedra jako budynek jest dla kompozytora punktem odniesienia jako dziedzictwo kulturowe Europy a także świadkiem wielkiej historii. W programie koncertu znajdą się również: Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, Idylla Zygfryda Ryszarda Wagnera, Aqua e vinho Aleksandra Dębicza, Koncert d-moll Jana Sebastiana Bacha.

Bilety na koncert finałowy w cenie: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.

 

Noty biograficzne

 

Łukasz Kuropaczewski - absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA. Występował z recitalami w wielu krajach Europy, w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie. Koncertował w najważniejszych salach koncertowych świata. Wykładowca University of Pennsylvania w Filadelfii (2007 - 2010), od 2008 roku Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. Nagrał pięć płyt CD z których trzy (“Polish Music”, “Aqua e Vinho” i “Nocturnal”) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyki.

 

 

Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej. Laureat programów stypendialnych, uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich. Wielokrotnie nagradzany podczas prestiżowych konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą, zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest (2013). Koncertował w Polsce i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Rumunia, Włochy, Austria, Turcja). Debiutancki album Cinematic Piano (2015, Warner Music Poland). Współpracuje z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

 

 

Piotr Deptuch

Współpracował z Operą Wrocławską, Operą i Operetką w Szczecinie, Teatrem Wielkim w Łodzi i w Poznaniu, bydgoską Operą Nova, Operą na Zamku w Szczecinie (kierownik muzyczny i konsultant repertuarowy sceny w latach 2007-2012). Od 2014 związany z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, od sezonu 2015/2016 zastępca dyrektora ds. artystycznych. Jako kierownik muzyczny przygotował premiery musicali: Jekyll & Hyde oraz Evita. Poprowadził od pulpitu dyrygenckiego koncertowe wykonanie Jesus Christ Superstar i polską prapremierę musicalu Zakonnica w przebraniu. Obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie (2012), obecnie adiunkt w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Repertuar dyrygenta obejmuje dzieła od klasycyzmu po współczesną awangardę.

Baza materiałów wideo

loading...

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Previous Next Play Pause