Contact Us!

Program kwiecień 2015

1.04.2015 godz.17.00 i 19.00
Body/Ciało

reżyseria: Małgorzata Szumowska
aktorzy: Janusz Gajos, Justyna Suwała, Maja Ostaszewska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Władysław Kowalski
produkcja: Polska 2015, 94 min. 

65. MFF w Berlinie: Srebrny Niedźwiedź za reżyserię
Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny - Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.
Body/Ciało uhonorowano prestiżową nagrodą za reżyserię na festiwalu w Berlinie. To wyróżnienie spotkało dotychczas tylko dwóch polskich twórców: Romana Polańskiego za Autora widmo i Krzysztofa Kieślowskiego za Białego. 
W obsadzie, jak zawsze u Szumowskiej, znakomite nazwiska - Janusz Gajos (Układ zamknięty), Maja Ostaszewska (Jack Strong), Adam Woronowicz (Pani z przedszkola), Ewa Dałkowska (Korczak), Władysław Kowalski (Bogowie). W roli filmowej córki Janusza Gajosa brawurowo debiutuje warszawska rzeźbiarka i stylistka Justyna Suwała. 
Autorem zdjęć jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance (Nieulotne) i FPFF w Gdyni za inny z obrazów Szumowskiej - 33 sceny z życia. 
Body/Ciało to opowieść o ciele, o naszym stosunku do niego, o relacji z nim. Z ciałem starym, ale i tym młodym, które za wszelką cenę chce być inne, jest nieakceptowane przez właściciela; o ciele, które już odeszło i jest tylko skorupą; o ciele astralnym, w które wierzy Anna. To również opowieść o kraju, o Polsce, która przecież też jest symbolicznym „ciałem”; miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub nie znosimy, plujemy na nie lub je wywyższamy.Body/Ciało to prosta i sentymentalna historia. Chcemy ją opowiedzieć z dystansem, inteligentną ironią i humorem. (Małgorzata Szumowska)
Najlepszy, najbardziej spełniony film Małgorzaty Szumowskiej. Newsweek
Mroczna perła festiwalu w Berlinie. Frankfurter Allgemeine Zeitung
Reżyserka W imię... zagląda w najgłębsze zakamarki polskiej duszy, przepięknie opowiadając o konflikcie rozumu i intuicji. Interia.pl

8.04.2015 godz.19.00
Dwa dni, jedna noc 

reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
aktorzy: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Olivier Gourmet, Christelle Cornil, Catherine Salee
produkcja: Belgia/Francja/Włochy 2014, 95 min. 

Oscary 2015 - nominacja: najlepsza aktorka - Marion Cotillard
Europejskie Nagrody Filmowe 2014: najlepsza aktorka
- nominacje: Nagroda Publiczności, najlepszy scenariusz
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2015 - nominacja: najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF w Cannes 2014: nominacja do Złotej Palmy, konkurs główny
Najnowszy film braci Dardenne, dwukrotnych laureatów Złotej Palmy w Cannes (za Dziecko i Rosettę), ze znakomitą rolą Marion Cotillard, zdobywczyni Oscara i Europejskiej Nagrody Filmowej. 
Sandra staje przed zadaniem z pozoru niemożliwym. Musi przekonać ludzi, z którymi pracuje, aby zrezygnowali ze swoich premii. Jeżeli jej się nie powiedzie - ona sama straci pracę. Wspierana przez męża, kobieta wyrusza na spotkania z kolegami i koleżankami z pracy. Ma tylko jeden weekend, by uratować posadę. Czeka ją spotkanie z pełną gamą ludzkich charakterów i reakcji na jej trudną prośbę. 
„Najwyższe osiągnięcie w karierze nagrodzonej Oscarem Marion Cotillard” Dave Calhoun, Time Out 
„Emocjonalny rollercoaster. Piękny i głęboko poruszający” Gavin Smith, Film Comment 
„Najlepszy film braci Dardenne” Little White Lies 
„Wspaniały” Scott Foundas, Variety

15.04.2015 godz.19.00
Sils Maria
 
reżyseria: Olivier Assayas
aktorzy: Juliette Binoche, Kristen Stewart, Chloë Grace Moretz, Lars Eidinger, Johnny Flynn, Angela Winkler
produkcja: Francja/Szwajcaria/Niemcy 2014,  124 min. 

MFF w Cannes 2014: oficjalna selekcja, konkurs główny
Nagroda Louis Delluca 2014: najlepszy film
Francuskie Nagrody Filmowe Cezary 2015: 
najlepsza aktorka drugoplanowa - Kristen Stewart
- 5 nominacji: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka - Juliette Binoche, najlepsza aktorka drugoplanowa - Kristen Stewart, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia
Wybitna aktorka u szczytu sławy. Pewna siebie, a jednocześnie delikatna. Czuła i wymagająca. Zawsze w ruchu, w drodze z jednego planu filmowego na kolejny. Z jednego końca świata na drugi. 
Kilka dni, które nieoczekiwanie spędzi w Alpach w towarzystwie swojej młodej asystentki, a zarazem jedynej przyjaciółki i powiernicy, pozwoli jej na nowo zrozumieć siebie. Pod wpływem serii drobnych zdarzeń, spotkania z dawnym partnerem i kochankiem, konfrontacji z przeszłością, intymnych rozmów Maria Enders będzie gotowa zagrać największą życiową role. Samą siebie. 
W rolach głównych oglądamy aktorki reprezentujące trzy aktorskie pokolenia. Marię Enders zagrała nagrodzona Oscarem Juliette Binoche, znana z wybitnych kreacji w filmach Kieślowskiego, Haneke i Szumowskiej. Partneruje jej osiemnastoletnia Chloe Moretz, jedna z najciekawszych amerykańskich aktorek młodego pokolenia, znana z filmów Tima Burtona i Martina Scorsesego, oraz Kristen Stewart, której światową popularność przyniósł występ w sadze Zmierzch - tutaj w wychwalanej przez krytykę, najdojrzalszej roli w swojej karierze, uhonorowanej Cezarem - nagrodą przyznawaną przez francuską Akademię Filmową, odpowiednikiem amerykańskiego Oscara. Stewart jest pierwszą amerykańską aktorką, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. 
Piękny film z udziałem zachwycającego aktorskiego tria. Voici
Poruszająca refleksja na temat sukcesu, upływu i kruchości czasu osadzona w środowisku aktorek. Ouest France

22.04.2015 godz.19.00
Kebab i Horoskop 

reżyseria: Grzegorz Jaroszuk
aktorzy: Bartłomiej Topa, Piotr Żurawski, Justyna Wasilewska, Tomasz Schuchardt, Barbara Kurzaj, Andrzej Zieliński, Dorota Kolak
produkcja: Polska 2014, 72 min. 

Festiwal Filmowy w Gdyni 2014: Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych; Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych
Raindance Film Festival Londyn 2014: najlepszy debiut
Festival Kinopolska Paryż 2014: Nagroda Jury
Debiut fabularny Grzegorza Jaroszuka, jednego z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, laureata nagrody MFF w Locarno (2011) za krótkometrażowe Opowieści z chłodni.
Kebab i Horoskop to pełna montypythonowskiego poczucia humoru komedia absurdu - historia pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. 
Pewnego dnia na zaproszenie Szefa (Andrzej Zieliński) w sklepie pojawia się dwóch „specjalistów od marketingu” o zagadkowych przydomkach Kebab (Bartłomiej Topa) i Horoskop (Piotr Żurawski). Personel sklepu to postacie barwne, ale jednocześnie dosyć zobojętniałe na bodźce zewnętrzne - do sklepu zwykle nikt nie przychodzi... Spece od marketingu wywołują zmianę w atmosferze... Wytrąceni ze zwykłego zobojętnienia - nieśmiała Stażystka (Justyna Wasilewska) dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką (Dorota Kolak), poszukująca miłości w internecie Kasjerka (Barbara Kurzaj), zgryźliwy portier Kortazar (Janusz Michałowski) i Dawny Kibic (Tomasz Schuchardt) - „biorą sprawy w swoje ręce”, co prowadzi do serii śmiesznych i zaskakujących sytuacji. Gotowi na wszystko fałszywi specjaliści od marketingu przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane, jak wzór na perskim dywanie.
Kebab i Horoskop jest filmem o tych, których zwykle określamy jako przegranych, nieporadnych życiowo nieudaczników. Czy na pewno? Poczucie humoru i empatia, z jaką postaci są pokazane czynią film wyjątkowym: słodkokwaśnym, aktualnym. Gotowość do działania bohaterów, potrzeba przejęcia kontroli nad własnym losem w zestawieniu z kompletnym brakiem skuteczności, są źródłem absurdalnego humoru, który czyni z filmu najbardziej interesującą komedię spod znaku purnonsensu ostatnich lat. 
„To będzie twój dobry dzień. Szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Planety będą życzliwie przyglądać się twoim przedsięwzięciom. Twoje życie wypełni energia i optymizm”. Wystarczy, że obejrzysz Kebab i Horoskop. Krzysztof Czapiga, Onet 
Najwartościowsza polska komedia od 25 lat (...). [Jaroszuk] Stawia na indywidualność, kino niełatwe - można by nawet rzec, że w komediowym gatunku w pewien sposób eksperymentalne. Urszula Lipińska, Stopklatka
Wszystko zanurzone jest w absurdzie, w humorze rodem z Monty Pythona, w kolejnych obrazach-skeczach odbija się kondycja polskiego społeczeństwa. Trochę tu poezji, mnóstwo dystansu, a śmiech zamiera na ustach. Barbara Hollender, Rzeczpospolita

29.04.2015 godz.19.00
Violet 

reżyseria: Bas Devos
aktorzy: César De Sutter, Raf Walschaerts, Mira Helmer, Koen De Sutter, Fania Sorel, Brent Minne
produkcja: Belgia/Holandia 2014, 85 min.  

64. MFF w Berlinie 2014: Nagroda Jury w sekcji „Generation 14plus” 
28. Festiwal Amerykańskiego Instytutu Filmowego Los Angeles 2014: najlepsze zdjęcia 
38. MFF w Hong Kongu 2014; 9. MFF w Bukareszcie 2014; 11. Festiwal Filmowy Crossing Europe Linz 2014; 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu 2014: oficjalna selekcja
15-letni Jesse jest świadkiem śmiertelnego pobicia swojego przyjaciela Jonasa. Młodzi sprawcy uciekają, a motyw zabójstwa pozostaje niewyjaśniony. Dla Jesse'ego zaczyna się nowy, nieznany, bolesny rozdział, w którym musi zmierzyć się z emocjami, o jakich nie miał pojęcia. Nie umie rozmawiać o śmierci przyjaciela, nie umie zapomnieć o tym, co widział. Ucieka w swój wewnętrzny świat, desperacko szukając zrozumienia i ulgi. Mierząc się z doświadczeniem, które przekracza granice jego wyobraźni. 
Zdjęcia w Violet przypominają współczesną fotografię, która silnie operuje nieostrością i kontrastem. Kadry jednak wypełnia ruch - zmieniający tempo, zapętlony, zsynchronizowany z dźwiękiem, pulsem opowieści, co daje w kinie przeżycie niemal transowe. Oszczędna, chłodna muzyka grupy Deafheaven podkreśla wewnętrzną perspektywę, grę podświadomości, ucieczkę od świata. 
Autorem wyrafinowanych zdjęć filmu jest uznany fotorgrafik i operator, Nicolas Karakatsanis (Głowa byka, Lewy brzeg, Loft). 
Reżyserka o filmie: To, jak formalne aspekty filmu - jego materialność - mogą dyktować treść, zawsze mnie intrygowało. Światło i cień, hałas i cisza, czas i przestrzeń zmieniają znaczenie tego, co pokazane. Jednak sposób, w jaki to robią, jest wielce enigmatyczny i najwyraźniej niemożliwy do ogarnięcia. Często porusza mnie nie to, co widać, ale jak to do mnie dociera. 
W belgijskim filmie, pokazującym żałobę nastolatka, pięknie zrealizowane zdjęcia przemawiają głośniej niż słowa. (...) Gdyby Gus Van Sant urodził się we Flandrii (...), mógłby nakręcić taki film jak Violet. The Hollywood Reporter 
Mógłbym powiesić prawie każdą klatkę z tego filmu na mojej ścianie. Saltypopcorn 
Violet to medium ruchu i hałasu, wrzasku i wściekłości, patosu i pasji. Suchmovingpictures 
Pięknie skomponowane, wstrzymane kadry, budują refleksyjny charakter filmu. Iga Skowrońska, Kulturalny Toruń 

Nasze Projekty

Dyskusyjny Klub Filmowy
Interfolk
Pracownie RCK
Muzyka w Katedrze
Poranki Młodego Widza
Suspense Film Festival
RCK Pro Jazz
Za Horyzontem

Baza materiałów wideo

loading...

Polecane Video

Obrazowisko 4.0 - 15.06.2018
Z cyklu Piękniejsza Polska

W tym odcinku mamy okazję poznać przepiekne rejony województwa zachodniopomorskiego

Sensacyjne Lato Filmów 2013

Pozwalamy cieszyć się filmami, rozmowami z ich twórcami, a nawet znajdziemy wśród nich prawdziwych mistrzów

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Anwil Grupa Orlen
Previous Next Play Pause

Kołobrzeg 360