Contact Us!

Program Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Sztorm" na październik 2015.
Seanse odbywają się w sali widowiskowej RCK. Cena biletu: 10zł

 

 

4.11.2015 godz.19.00 
SÓL ZIEMI 

reżyseria: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
produkcja: Francja/Brazylia/Włochy 2014, 110 min. 


12. Docs Against Gravity Film Festival 2015: nagroda publiczności
Oscary 2015: nominacja w kategorii najlepszy film dokumentalny
MFF w Cannes 2014: Nagroda Specjalna Krytyki sekcji Un Certain Regard, Wyróżnienie 
Specjalne Jury Ekumenicznego
MFF w San Sebastián 2014: nagroda publiczności
MFF w Tromsø 2014: nagroda publiczności

Film pokazuje życie Sebastião Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.Sebastião Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Wim Wenders o bohaterze swojego filmu: Nie zgadzam się z tym, że jego zdjęcia są zbyt piękne lub przeestetyzowane. Kiedy fotografujesz biedę lub cierpienie, musisz podejść do tego z godnością i uniknąć pułapki voyeryzmu. To nie jest takie proste. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy nawiąże się dobry kontakt z ludźmi przed obiektywem i kiedy rzeczywiście wniknie się w ich sytuację. Bardzo niewielu fotografów to potrafi. Większość z nich pojawia się w danym miejscu, pstryka kilka zdjęć i ucieka. Sebastião tak nie pracuje. Spędza wiele czasu z ludźmi, których fotografuje, stara się ich zrozumieć, żyje z nimi, nawiązuje kontakty na tyle silne, jak to jest możliwe. Czuje wobec nich empatię. Fotografuje ich po to, aby dać im głos. 
Wim Wenders potwierdza swoje reżyserskie mistrzostwo dokumentalnym majstersztykiem - zachwycającym portretem Sebastião Salgado. (…) To niezwykła odyseja po karierze fotografa, wzbogacona monochromatyczną stylistyką Wendersa i kolorystyką Juliano. (...) Zdjęcia Salgado wyglądają fantastycznie na dużym ekranie. Variety
Zachwycające spojrzenie na człowieka, stojącego za ikonicznymi fotografiami naszych czasów. Ścieżka dźwiękowa Laurenta Petigand delikatnie wprowadza do filmu etniczne rytmy, a jej new age’owy styl podkreśla piękno obrazów. Hollywood Reporter

 

UWAGA! WYJĄTKOWO WE WTOREK
10.11.2015 godz.19.00
11 MINUT

reżyseria: Jerzy Skolimowski
aktorzy: Richard Dormer, Wojciech Mecwaldowski, Paulina Chapko, Andrzej Chyra, Dawid 
Ogrodnik, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Anna Maria Buczek, Jan Nowicki, Mateusz 
Kościukiewicz, Łukasz Sikora, Ifi Ude
produkcja: Polska/Irlandia 2015, 83 min.
 Polski kandydat do Oscara 2016
40. Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: 
Nagroda Specjalna za oryginalność koncepcji artystycznej
nagroda za muzykę - Paweł Mykietyn, nagroda za montaż (ex aequo z filmem Intruz)
72. MFF w Wenecji 2015: konkurs główny
59. Londyński Festiwal Filmowy 2015: konkurs główny
40. MFF w Toronto 2015

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego - twórcy obsypanego nagrodami obrazu Essential Kiling, uhonorowanego m.in. Nagrodą Specjalną Jury na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W doborowej obsadzie m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer (Gra o tron). Nominowane do Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, 11 minut znalazło się w konkursach głównych 72. Festiwalu w Wenecji i 59. BFI Film Festival w Londynie, zostało też zaprezentowane widowni w ramach 40. MFF w Toronto. Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona - aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic... Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut. 

 

18.11.2015 godz.19.00
45 LAT

reżyseria: Andrew Haigh
aktorzy: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Dolly Wells, Geraldine James, Richard Cunningham
czas trwania: 93 min. 
produkcja: Wielka Brytania 2015
MFF w Berlinie 2015: najlepsza aktorka - Charlotte Rampling
najlepszy aktor - Tom Courtenay 

Już za tydzień Kate Mercer (Charlotte Rampling) uczci wraz z mężem Geoffem (Tom Courtenay) 45-lecie swojego ślubu. Przygotowania do jubileuszowej imprezy przebiegają nadzwyczaj sprawnie. Do Geoffa przychodzi jednak nieoczekiwany list. Ciało jego pierwszej miłości, zamrożone w lodowcu, zostało odnalezione w szwajcarskich Alpach. Kiedy pięć dni później ma się odbyć z dawna oczekiwana uroczystość, okazuje się, że być może nie ma już małżeństwa, którego rocznicę można by świętować.Znany polskim widzom z Zupełnie innego weekendu reżyser Andrew Haigh rozpisał subtelny dramat na dwoje wybitnych, doświadczonych aktorów. Rampling (Basen, Pod piaskiem) i Courtenay (Kwartet, Doktor Żywago) przeglądają się w sobie nawzajem, z czułością wcielając się w bohaterów, którzy w chwili próby odkrywają, jak długi dystans razem przebyli - i jak wiele jeszcze przed nimi.
Reżyser o filmie: Chciałem aby w historii Kate i Geoffa wyczuwało się wszechobecne napięcie. Nie chciałem, aby była to opowieść o wyborach tylko starszego pokolenia, ale żeby była to opowieść o wyborach których wszyscy musimy dokonywać.

45 lat zrobione jest z rzadkim dziś błyskiem. Gazeta Wyborcza
Haigh jest niezwykle bystrym obserwatorem i wnikliwym psychologiem. Polityka
Siła 45 lat opiera się na autentyczności aktorskich kreacji. Stopklatka.pl
Mały wielki film. Film 

 

25.11.2015 godz..19.00
IMIGRANCI

reżyseria: Jacques Audiard
aktorzy: Antonythasan Jesuthasan, Kelieaswari Srinivasan, Claudine Vinasithamby, Vincent 
Rottiers, Marc Zinga
produkcja: Francja 2015, 109 min. 
MFF w Cannes 2015: ZŁOTA PALMA

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film uznanego francuskiego reżysera, Jacques'a Audiarda.  Podjęcie decyzji, żeby przyznać Złotą Palmę Dheepan nie zajęło nam dużo czasu - powiedział Ethan Coen, przewodniczący canneńskiego jury, uzasadniając swoją decyzję. Uważamy, że jest to wspaniały film. Historia byłego żołnierza, który walczył do niedawna jako bojownik Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu i stracił w czasie wojny domowej żonę i dziecko. Z obcą kobietą i jej dzieckiem, udając rodzinę, uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych. Scenariusz oparty został częściowo na przeżyciach grającego główną rolę pisarza Antonythasana Jesythasana. Debiutujący jako aktor Jesythasan w bardzo przekonujący sposób wcielił się w rzekomego ojca rodziny, który w pewnym momencie zaczyna odczuwać odpowiedzialność za przyszywaną żonę i córkę. Audiard bardzo starannie kreśli portret psychologiczny bohatera, a dobrze napisane dialogi, wypowiadane przez świetnych wykonawców, składają się na dzieło trzymające w napięciu do ostatniej sceny. Imigranci to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. Audiard przygląda się jednak również rodzinie - więziom między jej członkami oraz problemom, z którymi wspólnymi siłami muszą się mierzyć. Francuski reżyser stworzył kino najwyższej próby. To także bardzo ważny film w kontekście tysięcy imigrantów przybywających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.
Imigranci to wybuchowa mieszanka dramatu społeczno-politycznego, love story i brutalnego kina 
akcji. Polecam. Grażyna Torbicka „Kocham Kino” TVP2 
Audiardowi udała się rzecz niezmiernie trudna: przyjąć punkt widzenia czarnych imigrantów ze Sri 
Lanki, a równocześnie nie demonizować ich sytuacji, zobaczyć ją z góry, jako przejaw trudnego 
procesu asymilacji na modłę francuską. Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
Melodramat o intensywności drapieżnego thrillera. Piotr Czerkawski, FILM

Nasze Projekty

Dyskusyjny Klub Filmowy
Interfolk
Pracownie RCK
Muzyka w Katedrze
Poranki Młodego Widza
Suspense Film Festival
RCK Pro Jazz
Za Horyzontem

Baza materiałów wideo

loading...

Polecane Video

Obrazowisko 4.0 - 15.06.2018
Z cyklu Piękniejsza Polska

W tym odcinku mamy okazję poznać przepiekne rejony województwa zachodniopomorskiego

Sensacyjne Lato Filmów 2013

Pozwalamy cieszyć się filmami, rozmowami z ich twórcami, a nawet znajdziemy wśród nich prawdziwych mistrzów

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Anwil Grupa Orlen
Previous Next Play Pause

Kołobrzeg 360