Contact Us!

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza po letniej przerwie na inauguracyjne spotkanie podróżnicze z cyklu „Za Horyzontem”.

Kuba Witek opowie o podróżowaniu po Islandii.

27.09.2018 (czwartek) godz. 19.00, sala widowiskowa RCK

Bilety: 5 zł do nabycia w kasie RCK

 

Nieziemskie krajobrazy, cuda natury oraz przestrzeń, której tak ciężko doświadczyć żyjąc dziś na starym kontynencie – każdy z tych elementów sprawia, że Islandia co roku przyciąga rzesze podróżników żądnych przygód i niezwykłych doznań. Trudno się dziwić, w Europie nie ma drugiego takiego miejsca, w którym możemy wspinać się na kratery wulkanów (wygasłych, jak i aktywnych), przejść się po powierzchni jednego z lodowców, wybrać się na off-roadową wyprawę w głąb interioru czy wędrówkę przez pola lawowe. To na Islandii mamy szansę odwiedzić jaskinię lodową, zaliczyć kąpiel w naturalnych gorących źródłach czy napić się wody prosto z wodospadu. Nie trzeba dodawać, że kraina lodu i ognia jest, dosłownie, rajem dla fotografów czy filmowców.

Drogę numer 1, zwaną powszechnie Ring Road, która prowadzi dookoła wyspy, objechałem trzykrotnie, raz na rowerze i dwa razy terenówką, zarówno latem jak i w środku zimy. Każda z tych trzech podróży dostarczyła mi unikalnych przeżyć i widoków. Te same miejsca często wyglądają inaczej o różnych porach dnia, a co dopiero porach roku. W sezonie letnim podróżowanie po Islandii bez wątpienia ma do zaoferowania więcej – choćby dlatego, że są otwarte drogi do interioru, pola namiotowe i kempingi – jednak to zimą, moim zdaniem, islandzka natura działa na nasze zmysły najsilniej. Nie zapominając, że tylko wtedy mamy okazję „zapolować” na jedną z najbardziej unikalnych atrakcji, które ma do zaoferowania północ – zorzę polarną.

Poza przestrzenią, która daje niesamowity oddech od wielkomiejskiego zgiełku i tłoku, Islandia to także wiele nieoczekiwanych spotkań – podróżując trafimy tutaj na ludzi z najdalszych zakątków świata, co jest dla mnie jednym z głównych powodów, oczywiście po naturze, dla których wiem, że wrócę na wyspę nie raz.

 

Kuba Witek (org. Jakub Witek) – urodzony 19 listopada 1983 roku w Krakowie, wychowywał się w Kielcach. Filmowiec, podróżnik, autor książek. Absolwent University of Central Lancashire w Preston.

Miłośnik Północy. Odwiedził Szwecję, Norwegię oraz Wyspy Owcze. Na Islandii był sześciokrotnie. Wędrował po największym lodowcu Vatnajökull, zwiedził jaskinie lodowe i wspinał się na najwyższy islandzki szczyt. Objechał wyspę trzykrotnie. Pierwszy raz w 2015 roku podczas samotnej podróży na dwóch kołach, którą później opisał w książce – Ring Road: Dookoła Islandii na rowerze. Drugi raz, rok później, jeepem i z kamerą, by nakręcić swój pierwszy film dokumentalny – ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów (nagrodzony na festiwalach filmowych w Warszawie i w Łodzi). Trzeci raz, zimą tego roku, realizując kolejny projekt filmowy, który zostanie opublikowany w październiku 2018.

Aktualnie pracuje nad montażem nowego filmu, tym razem opowiadającego o mieszkańcach, historii, tradycjach oraz trudach życia na Wyspach Owczych – FAROE WAY: The art of survival in the Faroe Islands – którego premiera planowana jest na jesień 2018. 

Strona internetowa - www.kubawitek.com

Instagram - www.instagram.com/kubawitek_adventures

 

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Anwil Grupa Orlen
Previous Next Play Pause

Kołobrzeg 360