Poranne Koncerty Kameralne - Bindaż

Sobota, 3 lipiec 2021 at 11:00

Koncerty

Miejsce wydarzenia

Plac Koncertów Porannych
ul. Towarowa
Kołobrzeg, 78-100

Powracając do sięgających końca XIX i początków XX wieku muzycznych tradycji Kołobrzegu proponujemy turystom i kuracjuszom, a także mieszkańcom cykl Poranne Koncerty Kameralne.

Niegdyś słynące nie tylko jako uzdrowisko, ale również centrum kultury muzycznej miasto oferowało koncerty w różnych miejscach i o różnych porach. Grywano nad brzegiem morza, w salach koncertowych, w ewangelickim kościele św. Mikołaja (w miejscu dzisiejszego kościoła pw. Św. Marcina) oraz w kolegiacie.

Tak jak w czasach przedwojennych koncerty uatrakcyjniały pobyt kuracjuszy w naszym mieście, tak dzieje się i obecnie.

W sezonie letnim Prezydent Miasta Kołobrzeg i Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta organizują wiele wydarzeń muzycznych od tak dużych przedsięwzięć jak Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze” po Poranne Koncerty Kameralne odbywające się w Parku Koncertów Porannych przy Bindażu Grabowym.

W tym urokliwym miejscu muzykom zapraszanym przez organizatorów wtóruje śpiew ptaków, szelest liści oraz szum nadmorskich powiewów.

Kalendarz koncertów

03 LIPCA

Koncert Inauguracyjny "Poranek z Mozartem” - soliści orkiestry Capella Thoruniensis

Serdecznie zapraszamy na inauguracyjny koncert cyklu Poranne Koncerty Kameralne na Placu Koncertów Porannych w Kołobrzegu, w pierwszą lipcową sobotę 3 lipca o godz. 11.00. Wraz z solistami orkiestry Capella Thoruniensis proponujemy "Poranek z Mozartem" w programie którego zabrzmią: Kwartet obojowy F - dur KV.370 oraz trzy Divertimenta: D - dur KV.136, B - dur KV.137 i F - dur KV.138. Orkiestra kameralna Capella Thoruniensis powstała w 2009 roku z inicjatywy jej obecnego dyrektora artystycznego Filipa Wroniszewskiego. Trzon zespołu stanowią wybitni muzycy, którzy na stałe związani są ze środowiskiem artystycznym województwa kujawsko-pomorskiego. W Kołobrzegu wystąpią soliści orkiestry: Dominik Wroniszewski - obój, Dawid Kwiatkowski - skrzypce, Michał Marcinkowski - skrzypce, Filip Wroniszewski - altówka, Jan Białkowski - wiolonczela i Błażej Babij - kontrabas.

  • Dawid Kwiatkowski, skrzypek w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, laureat wielu konkursów skrzypcowych i kameralnych, na co dzień związany jest również z zespołem Chopin Quartet.
  • Michał Marcinkowski, solista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, jako koncertmistrz Capelli Thoruniensis dokonał z nią dwóch nagrań płytowych, jest również członkiem polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori.
  • Filip Wroniszewski, laureat licznych konkursów i festiwali muzyki kameralnej oraz nagrody fundacji "Viva Musica", jako kameralista odwiedził łącznie trzydzieści dwa kraje w Europie, Azji i obu Amerykach. Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Vienna Morphing Chamber Orkiestra czy Regia Praha.
  • Jan Białkowski współpracował jako kameralista z Orkiestrą Kameralną Wojciecha Rajskiego (obecnie Polska Filharmonia Kameralna Sopot) i z Capellą Bydgostiensis. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z Płocką Orkiestrą Symfoniczną i Inowrocławską Orkiestrą Pro Arte, jest również solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
  • Błażej Babij, pierwszy kontrabasista Capella Thoruniensis, koncertował z nią na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, dokonał nagrań fonograficznych, jest również kontrabasistą Filharmonii Koszalińskiej a także wykładowcą na warsztatach kontrabasowych "BassBaltica".
  • Dominik Wroniszewski pierwszy oboista Filharmonii Koszalińskiej, kameralista oraz muzyk solowy, współpracuje z wieloma krajowymi instytucjami i zespołami m.in. Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Filharmonią Bałtycką, Pomorską, Gorzowską, Warmińsko - Mazurską i wieloma innymi. Koncertował w takich salach koncertowych jak Musikverein w Wiedniu, czy Kölner Philharmonie. Serdecznie zapraszamy na ten oraz kolejne koncerty w każdą wakacyjną sobotę o godz. 11.00 na Plac Koncertów Porannych przy Bindażu Grabowym. Wstęp wolny.

10 LIPCA

Kwartet smyczkowy VIVA LA MUSICA

W programie min. kompozycje Franciszka Schuberta, Johannesa Brahmsa, Jana Sebastiana Bacha, Antonina Dworzaka, Franciszka Lehara, Gioacchino Rossiniego a także smyczkowe aranżacje współczesnych światowych standardów muzycznych.

Kwartet smyczkowy powstał w 2010 roku z inicjatywy muzyków - instrumentalistów na stałe związanych z Filharmonią Koszalińską. Repertuar kwartetu obejmuje utwory kompozytorów różnych epok, począwszy od baroku, aż do współczesnej muzyki rozrywkowej. Słuchacz znajdzie w nim zarówno utwory o łatwo rozpoznawalnych tematach muzycznych – melodie z filmów, musicali, operetek, słynne tanga, walce i aranżacje piosenek - jak i poważną klasyczną muzykę.

Zespół tworzą:

 • Adam Vogelsinger - I skrzypce
 • Marcin Orłowski - II skrzypce
 • Filip Wroniszewski - altówka
 • Kinga Babij - wiolonczela

Adam Vogelsinger muzyk, kompozytor i aranżer, związany z Filharmonią im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie ale także z wieloma innymi projektami muzycznymi, m.in. kierownik muzyczny zespołu „The Longum Mare Ensamble” ze znaną sopranistką niemiecką Wiltrud Weberoraz projektu „Viva la Musica”. We współpracy z Maciejem Osadą-Sobczyńskim stworzył aranżacje orkiestrowe dla grupy VOX wykonywane przez zespół z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. Muzyk jest również członkiem orkiestry Wiener Kammerorchester. Marcin Orłowski od momentu skończenia studiów w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Michała Grabarczyka związany jest z Filharmonią Koszalińską. W ramach działalności Filharmonii wystąpił w wielu projektach i koncertach kameralnych w regionie. Od ponad 10 lat stale współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie. Filip Wroniszewski jest laureatem licznych konkursów i festiwali muzyki kameralnej oraz nagrody fundacji "Viva Musica". Jako kameralista odwiedził łącznie trzydzieści dwa kraje w Europie, Azji i obu Amerykach. Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Vienna Morphing Chamber Orkiestra czy Regia Praha. Obecnie Filip Wroniszewski jest pracownikiem Filharmonii Koszalińskiej oraz solistą Capelli Thoruniensis. Kinga Babij to absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja. Prowadzi ożywioną działalność muzyczną jako muzyk kameralista oraz współpracuje z zespołami orkiestrowymi. Występowała w takich krajach jak: Niemcy, Dania, Belgia oraz Indie. Na co dzień jest członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Koszalińskiej.


17 LIPCA i 14 SIERPNIA

Hiszpańskie brzmienia z duetem gitarowym COMPADRES

W programie m.in.

 • Corazon Espinado i El Farol- Carlos Santana
 • Rumba - Juan Martin
 • Baila me - Gipsy Kings
 • Cancion del Mariachi - Los Lobos
 • Guantanamera
 • Fragile - Sting
 • Steviego Wondera, Vicente Amigo, a także autorskie kompozycje Przemysława Bielca

Compadres na scenie muzycznej istnieje z pewnymi przerwami od 1992r. Założył go Przemysław Bielec zainspirowany muzyką flamenco, muzyką latynoską i hiszpańską i taką to właśnie muzykę grał zespół od początku swego istnienia. I chociaż skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, licząc od 2 do 6 muzyków, to zamiłowanie do tej muzyki niezmiennie dominowało zawsze. Dzięki temu Compadres zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą na mniejszych, bądź większych scenach muzycznych. Zespół zawsze grał muzykę żywiołową, z hiszpańskim temperamentem i latynoskim zacięciem. Zawsze była to też muzyka na żywo. Zespół - choć na chwilę obecną w dwuosobowym składzie Marian Mazurek i Przemek Bielec - nadal wykonuje utwory takich zespołów jak Gipsy Kings, Los Lobos, takich wykonawców jak Ricky Martin, czy Carlos Santana. Ponieważ jednak duet tworzy dwóch miłośników gitary klasycznej, uwielbiających magię tego instrumentu - włączają oni do swojego repertuaru również muzykę instrumentalną - znane standardy jazzowej, znane melodie, we własnych, ciekawych aranżacjach. Marian Mazurek jest gitarzystą z wieloletnim stażem i zamiłowaniem do muzyki gitarowej. Wiele lat współpracował jako gitarzysta z Teatrem Polskim, Ryszardem Laoszewskim, zespołem Grupo Costa, Piwnicą przy Krypcie, czy Operą na Zamku. Przemysław Bielec jest szczecińskim gitarzystą, absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu filii w Szczecinie, pełnym pasji i inspirującym nauczycielem gitary w trzech szczecińskich szkołach muzycznych, oraz niestrudzonym propagatorem tego pięknego instrumentu. Koncertuje solo, w zespole Compadres, którego jest założycielem, z zespołem Grupo Costa, współpracował z wieloma aktorami szczecińskich scen, Teatrem Polskim, czy Piwnicą przy Krypcie.


24 LIPCA

"Morricone, Mancini, McCartney - magia muzyki miłosnej"

 • Kwintet smyczkowy GIOVANE ENSEMBLE
  • skrzypce I - Marcin Orłowski,
  • skrzypce II - Anna Pilich-Pryjomska,
  • altówka - Adam Vogelsinger,
  • wiolonczela - Kinga Babij,
  • kontrabas - Jacek Kujawski

"Giovane Ensemble" to zespół kameralny stworzony z młodych uzdolnionych smyczkowców Filharmonii Koszalińskiej. W swoim repertuarze posiadają zarówno muzykę klasyczną, jak i najpopularniejsze tematy filmowe oraz jazzowe, a także kolędy w zaskakujących aranżacjach. Podstawowym składem zespołu jest kwartet smyczkowy, podczas koncertów porannych ansambl usłyszymy w powiększonym o kontrabas gronie kwintetowym. Zespół bierze udział w rozmaitych projektach i nawiązuje coraz szerszą współpracę z muzykami na terenie Polski i Europy. W programie m.in. zaaranżowane na kwartet smyczkowy kompozycje Astora Piazzoli, Ennio Morricone, Henry Mancinniego czy George’a Bizzeta.

Giovane Ensemble


7 SIERPNIA

Kwartet smyczkowy VIVA LA MUSICA

 • Adam Vogelsinger - I skrzypce,
 • Marcin Orłowski - II skrzypce,
 • Filip Wroniszewski - altówka,
 • Kinga Babij - wiolonczela.

W programie min. kompozycje Franciszka Schuberta, Johannesa Brahmsa, Jana Sebastiana Bacha, Antonina Dworzaka, Franciszka Lehara, Gioacchino Rossiniego a także smyczkowe aranżacje współczesnych światowych standardów muzycznych.

Kwartet smyczkowy powstał w 2010 roku z inicjatywy muzyków - instrumentalistów na stałe związanych z Filharmonią Koszalińską. Repertuar kwartetu obejmuje utwory kompozytorów różnych epok, począwszy od baroku, aż do współczesnej muzyki rozrywkowej. Słuchacz znajdzie w nim zarówno utwory o łatwo rozpoznawalnych tematach muzycznych - melodie z filmów, musicali, operetek, słynne tanga, walce i aranżacje piosenek - jak i poważną klasyczną muzykę. Adam Vogelsinger muzyk, kompozytor i aranżer, związany z Filharmonią im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie ale także z wieloma innymi projektami muzycznymi, m.in. kierownik muzyczny zespołu „The Longum Mare Ensamble” ze znaną sopranistką niemiecką Wiltrud Weber oraz projektu „Viva la Musica”. We współpracy z Maciejem Osadą-Sobczyńskim stworzył aranżacje orkiestrowe dla grupy VOX wykonywane przez zespół z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. Muzyk jest również członkiem orkiestry Wiener Kammerorchester. Marcin Orłowski od momentu skończenia studiów w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Michała Grabarczyka związany jest z Filharmonią Koszalińską. W ramach działalności Filharmonii wystąpił w wielu projektach i koncertach kameralnych w regionie. Od ponad 10 lat stale współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie. Filip Wroniszewski jest laureatem licznych konkursów i festiwali muzyki kameralnej oraz nagrody fundacji "Viva Musica". Jako kameralista odwiedził łącznie trzydzieści dwa kraje w Europie, Azji i obu Amerykach. Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Vienna Morphing Chamber Orkiestra czy Regia Praha. Obecnie Filip Wroniszewski jest pracownikiem Filharmonii Koszalińskiej oraz solistą Capelli Thoruniensis. Kinga Babij to absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja. Prowadzi ożywioną działalność muzyczną jako muzyk kameralista oraz współpracuje z zespołami orkiestrowymi. Występowała w takich krajach jak: Niemcy, Dania, Belgia oraz Indie. Na co dzień jest członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Koszalińskiej.


14 SIERPNIA

Compadres

14 sierpnia zapraszamy na koncert w wykonaniu duetu gitarowego Compadres. Za sprawą pochodzących ze Szczecina muzyków nastąpi zdecydowany odwrót od klasycznej muzyki kameralnej w stronę gorącej muzyki hiszpańskiej, rytmów flamenco czy brzmień rodem z Ameryki Łacińskiej. Compadres Duo swoim recitalem gitarowym będzie przekonywał zgromadzoną publiczność do tego, do czego w zasadzie przekonywać nie trzeba – do piękna i kunsztu tej muzyki, która dodatkowo znakomicie komponuje się z klimatem rozgrzanego słońcem nadmorskiego kurortu. Na Placu Koncertów Porannych brzmieć będą m.in. Corazon Espinado Carlosa Santany, utwory znane z repertuaru Gipsy Kings, Los Lobos, niezrównana Guantanamera, a także autorskie kompozycje Przemysława Bielca. Compadres na scenie muzycznej istnieje z pewnymi przerwami od 1992r. Założył go Przemysław Bielec zainspirowany muzyką flamenco, muzyką latynoską i hiszpańską i taką to właśnie muzykę grał zespół od początku swego istnienia. I chociaż skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, licząc od 2 do 6 muzyków, to zamiłowanie do tej muzyki niezmiennie dominowało zawsze. Dzięki temu Compadres zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą na mniejszych, bądź większych scenach muzycznych. Zespół zawsze grał muzykę żywiołową, z hiszpańskim temperamentem i latynoskim zacięciem. Zawsze była to też muzyka na żywo. Zespół – choć na chwilę obecną w dwuosobowym składzie Marian Mazurek i Przemek Bielec – nadal wykonuje utwory takich zespołów jak Gipsy Kings, Los Lobos, takich wykonawców jak Ricky Martin, czy Carlos Santana. Marian Mazurek jest gitarzystą z wieloletnim stażem i zamiłowaniem do muzyki gitarowej. Wiele lat współpracował jako gitarzysta z Teatrem Polskim, Ryszardem Laoszewskim, zespołem Grupo Costa, Piwnicą przy Krypcie, czy Operą na Zamku. Przemysław Bielec jest szczecińskim gitarzystą, absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu filii w Szczecinie, pełnym pasji i inspirującym nauczycielem gitary w trzech szczecińskich szkołach muzycznych, oraz niestrudzonym propagatorem tego pięknego instrumentu. Koncertuje solo, w zespole Compadres, którego jest założycielem, z zespołem Grupo Costa, współpracował z wieloma aktorami szczecińskich scen, Teatrem Polskim, czy Piwnicą przy KrypciE.

Compadres


21 SIERPNIA

"My way - czyli muzyczny spacer nad morze"

 • Kwintet smyczkowy GIOVANE ENSEMBLE
  • skrzypce I - Marcin Orłowski,
  • skrzypce II - Anna Pilich-Pryjomska,
  • altówka - Adam Vogelsinger,
  • wiolonczela - Kinga Babij,
  • kontrabas - Jacek Kujawski

"Giovane Ensemble" to zespół kameralny stworzony z młodych uzdolnionych smyczkowców Filharmonii Koszalińskiej. W swoim repertuarze posiadają zarówno muzykę klasyczną, jak i najpopularniejsze tematy filmowe oraz jazzowe, a także kolędy w zaskakujących aranżacjach. Podstawowym składem zespołu jest kwartet smyczkowy, podczas koncertów porannych ansambl usłyszymy w powiększonym o kontrabas gronie kwintetowym. Zespół bierze udział w rozmaitych projektach i nawiązuje coraz szerszą współpracę z muzykami na terenie Polski i Europy. W programie m.in. zaaranżowane na kwartet smyczkowy kompozycje Astora Piazzoli, Ennio Morricone, Henry Mancinniego czy George’a Bizzeta.


28 SIERPNIA

Zespół LA DONA E MOBILE

 • Miłość Ci wszystko wybaczy

To nastrojowa podróż po melodiach, które wielu z nas wspomina z łezką w oku. Będzie klasycznie i romantycznie, ludowo i salonowo, lirycznie i energetycznie. Dźwiękami instrumentów przeniesiemy słuchaczy w krainę najpiękniejszych uczuć i doznań. W programie koncertu utwory m. inn. J. Straussa, J. Brahmsa, J. Offenbacha, H. Warsa, J. Petersburskiego. Zespół ,,La Donna e Mobile” to formacja założona w 2008 roku, w której grają wyłącznie piękne kobiety na co dzień zatrudnione w orkiestrze Filharmonii Koszalińskiej. Ze szczególnym upodobaniem zespół korzysta z oryginalnych własnych opracowań. Szerokie spektrum repertuarowe, którego zmienność nawiązuje do nazwy pozwala wykonywać bardzo różnorodne programy. „La Donna e Mobile” koncertował w kilkunastu miejscowościach regionu m.in. w Szczecinie, Gdyni, Koszalinie, Kołobrzegu, Białogardzie, Trzebiatowie, Drawsku Pomorskim,Wałczu, Połczynie Zdroju. Zespół uświetniał spotkania Prezydenta Koszalina i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Starosty . W grudniu 2009 roku nagrał płytę dla koszalińskiej gazety Miasto. W maju 2010 r inaugurował obchody Roku Chopinowskiego w Kołobrzegu w ramach projektu CHOPIN 2010, w lipcu i sierpniu 2010 uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Organowym koncertując w kościołach regionu. W sierpniu 2010 na zaproszenie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego uświetniał obchody rocznicy sierpnia 80. Co roku zapraszany jest przez Filharmonię Koszalińską do udziału w letnich koncertach plenerowych, przez Mieleński Ośrodek Kultury do koncertów w ramach Mieleńskiego Lata Artystycznego, nie mogło go również zabraknąć w kołobrzeskim cyklu Poranne Koncerty Kameralne.