Sukcesy chóru "Cantores Colabregae" w VII Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie

W ubiegły weekend zwracaliśmy się do naszych widzów, słuchaczy i czytelników z prośbą o wspieranie chóru RCK „Cantores Colabregae”, reprezentującego Kołobrzeg podczas VII Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w Szczecinie, symbolicznym trzymaniem kciuków.

Impreza ta jest jednym z wielu, obok m.in. Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej projektem realizowany przez Fundację Morze Kultury. Tym razem z myślą o ludziach bogatych w doświadczenie, aktywnych i młodych duchem -seniorach. Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja umiejętności oraz konkursowa konfrontacja osiągnięć artystycznych zespołów amatorskich, których członkowie mają skończone 50 i więcej lat, a tym samym czas na pogłębianie swoich pasji.

Zmagania mają na celu rozbudzanie zamiłowania do śpiewu i są okazją do spotkania się ludzi o podobnych zainteresowaniach zamieszkałych w różnych stronach Polski i Europy. Chór Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu "Cantores Colabregae", uhonorowany w poprzednich edycjach festiwalu, tym razem brawurowo rozbił pulę nagród. 16 października 2021 roku, w Szczecinie, jury VII Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w składzie: Dorota Serwa – przewodnicząca, Kristine Sheroyan - członek jury, Iwona Wiśniewska-Salamon - członek jury i Dianna Domagała - członek jury przyznało chórowi Cantores Colabregae z Kołobrzegu pod dyrekcją Danuty Piotrowskiej: GRAND PRIX festiwalu, I miejsce w kategorii chóry mieszane oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu zagranicznego kompozytora! Sukces jest tym większy i tym bardziej cieszy, że "Cantores Colabregae" podobnie jak inne chóry zmaga się z trudnościami związanymi z pandemią, a ponadto jest to pierwszy sukces po przerwie związanej ze zmianą dyrygenta, nieodżałowanej profesor Walerii Żuławnik i tym samym pierwsze jego osiągnięcie pod dyrekcją Danuty Piotrowskiej.

Chórowi i pani dyrygent z serca gratulujemy i jednocześnie zachęcamy miłośników pieśni chóralnej do wstąpienia w szeregi chóru. Próby odbywają się w czwartki o 16.30 w kołobrzeskim ratuszu (lewe skrzydło, sala koncertowa). Udział w zajęciach chóru jest bezpłatny, a w zamian oferujemy m.in. miłą atmosferę, uatrakcyjnienie czasu wolnego i rozwój osobisty. Szczególne zaproszenie kierujemy do panów - basy i tenory w chórze mieszanym są na wagę złota!

Danuta Piotrowska