Jesień Kulturalna 2021

Po udanym i intensywnym sezonie RCK wykonuje zwrot przede wszystkim w kierunku kołobrzeżan, ponieważ to są główni odbiorcy Centrum jesienią, zimą i wiosną.

Chcemy zachęcić mieszkańców do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej, która podzielona została jesienią na trzy główne bloki: koncerty (występy muzyczne), spektakle teatralne oraz pokazy kinowe.

W każdym z tych bloków skupiamy się przede wszystkim na wykonawcach o ugruntowanej renomie – osobach znanych i rzeczywiście kształtujących odbiór szeroko rozumianej kultury w polskim społeczeństwie.

Koncerty

Skupiamy się przede wszystkim na zróżnicowanym repertuarze, trafiającym w gusta różnego rodzaju odbiorców. Jesień otwiera występ Piotr Rachoń Quartet (2.10.2021, godz. 19.00), którego najnowsza płyta: "Amazonia" została bardzo dobrze przyjęta w środowisku jazzowym. To również swoiste przypomnienie jednej z największych imprez w kalendarzu RCK – PRO JAZZ Festiwalu. Tradycyjnie nie zabraknie koncertów muzyki klasycznej w najlepsyzm wzkonaniu np. Okriestry Amadeus i Agnieszki Duczmal (10.10.2021, godz. 18.00) oraz, łączącego klasykę z dobrze znanymi motywami filmowymi Krzesimira Dębskiego z orkiestrą, który w RCK złoży muzyczny hołd Krzysztofowi Komedzie (06.11.2021). Tę część programu jesiennego dopełni "Opowieść grudniowa" Baltic Neopolis Quartet, która wprowadzi nas w nastrój Bożego Narodzenia (18.12.2021 r.). Na miłośników muzyki popularnej czekają występy finalisty The Voice Of Poland, Arka Kłusowskiego (16.10.2021 r., godz. 19.00) oraz Króla (03.12.2021 r.) – obaj wykonawcy związani są z popularnym cyklem "Męskie granie”. Podczas zaplanowanej na 27.11.2021 r. Kołobrzeskiej Gali Kultury wystąpi Ania Dąbrowska. Ci, którzy preferują bardziej jazzujących artystów, z pewnością czekać będą na listopadowy koncert Immortal Onion – tri mieszającego różne style, które kołobrzeżanie i goście owacyjnie przyjęli latem, podczas koncertu w Strefie Chillout. Pewnego rodzaju eksperymentem, nawiązującym do tradycji z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych będzie też zaplanowana na sobotę, 16.10.2021 r. Giełda Muzyczna RCK. Już teraz wiemy, że zainteresowani nią wystawcy z Polski, Niemiec i Skandynawii przywiozą do Kołobrzegu kilkanaście tysięcy płyt winylowych, CD oraz kaset.

Spektakle teatralne

Cykliczne prezentacje najlepszych teatrów z Polski to jeden ze znaków rozpoznawczych RCK. Jako pierwsi, w spektaklu opartym o twórczość Jerzego Pilcha pt. "Dziennik przebudzenia”, tej jesieni przyjadą Adam Ferency oraz Joanna Kosiarkiewicz (17.10.2021 r., godz. 19.00). W październiku obejrzymy także graną w duecie komedię z elementami makabreski, czyli "Akompaniatora" (22.10.2021 r., godz. 19.00), przygotowaną przez Bałtycki Teatr Dramatyczny. Teatralny listopad upłynie pod znakiem "Planety Róż" Teatru Akt (13.11.2021 r.) oraz "Lustra" Leszka Mądzika i Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (20.11.2021 r.). Pod koniec miesiąca w RCK zaprezentuje się też Krystyna Janda w monodramie Teatru Polonia pt. "Zapiskach z wygnania”, wyreżyserowanym przez Magdę Umer (28.11.2021 r.) a jesień teatralną zwieńczy Teatr Wierszalin z Supraśla prezentując "Wierszalin. Raport o końcu świata" na podstawie legendarnej już dziś książki Włodzimierza Pawluczuka (04.12.2021 r.).

Kino

Mocną stroną RCK są seanse organizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Sztorm”, który po wakacyjnej przerwie wznowił działanie w drugiej połowie września. Na kinową ucztę z różnych zakątków świata zapraszamy w każdą środę o godz. 19.00. Tegoroczną nowością DKFu są karnety upoważniające do wstępu na salę kinową w promocyjnych cenach. Oprócz cotygodniowych spotkań z dziesiątą muzą zapraszamy też na wyświetlane w ramach Kina RCK, głośne "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego (23.10.2021 r.) oraz podróż do początków światowego kina grozy - 30 października, z akompaniamentem zespołu muzycznego Czerwie wyświetlimy klasykę gatunku: "Nosferatu – symfonia grozy" w reżyserii Friedricha Murnaua z 1922 r.

Dla dzieci

RCK nie zapomina także o najmłodszych kołobrzeżanach. W niedziele powracają spektakle i filmy z cyklu Poranki Młodego Widza, a 5.12.2021 r. w Hali Millenium zorganizowane będą Kołobrzeskie Mikołajki.

Nowe warsztaty

Tegoroczna jesień to także czas nowych warsztatów związanych z kulturą i sztuką w RCK. Na naukę rysunku i malarstwa zaprasza Darek Mazur z Galerii Sztuki Współczesnej. Z kolei w pracowni muzycznej "Skarbiec" próby już rozpoczęli nowi, kołobrzescy wykonawcy rockowi oraz lada dzień uruchomimy warsztaty DJ-skie, prowadzone przez nowego pracownika RCK, DJ Moosea. Jednocześnie kontynuujemy też zajęcia od lat cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców, w tym plastyczne dla dzieci, czy twórcze dla dorosłych oraz seniorów.