XXII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze"

Czwartek, 18 sierpień 2022 at 20:30

Festiwale

Informacja o cenie

35 zł normalne i 30 zł ulgowe / Karta Mieszkańca

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Bazylika
ul. Mariacka 5
Kołobrzeg, 78-100

XXII Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze" 7.07 - 25.08.2022 r. w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu, ul. Mariacka 5. Każdy czwartek o godz. 20.30.

Festiwal pod Honorowym Patronatem Edwarda Dajczaka - ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej oraz Anny Mieczkowskiej - Prezydent Miasta Kołobrzeg.

Słowami Przemysława Kieliszewskiego, dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu, od wielu lat również dyrektora artystycznego festiwalu "Muzyka w Katedrze" w Kołobrzegu zapraszamy Państwa na kolejną, dwudziestą drugą już edycję festiwalu:

"Szanowni Państwo! Muzyka stwarza przestrzeń do medytacji nad losem własnym i świata. W kontekście zła, które się dzieje, zadajemy sobie pytanie: "Jak to możliwe???" To tytuł utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. U tej znakomitej kompozytorki Festiwal zamówił utwór do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dedykowany Ukrainie, a szczególnie losowi niewinnych dzieci. Wojna stawia też przed nami szereg innych pytań. O los Polski, Europy, o nasze relacje z sąsiadami. Kultura jest dla tych tematów lustrem. One stały się inspiracją dla programu Festiwalu. "Współbrzmieć" to nie tylko biec harmonijnie po pięciolinii, ale też pięknie się różnić. Stąd wiele nawiązań do miejsca kultury polskiej w kulturze Zachodu i do relacji polsko-ukraińskich, narodów przez wiele lat żyjących razem. Festiwal oznacza radosne świętowanie. Zasłuchani w dźwięki podarowane nam przez znakomitych muzyków, mimo wszystko świętujmy życie i miejmy wiarę w to, że "ludzi dobrej woli jest więcej!"

Szczegółowe informacje na temat koncertów na bieżąco dostępne na stronie www.rck.kolobrzeg.eu i na fb Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta.

Bilety w cenie : 35 zł normalne i 30 zł ulgowe/Karta Mieszkańca, do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl


18 SIERPNIA - Młody Muzyk Roku 2022

 • Józef Wajdzik - akordeon

Program/ Das Programm:

 • Johann Sebastian Bach (1685-1750) Preludium i fuga fis moll (BWV 883, DWK II)
 • Domenico Scarlatti (1685-1757) Sonaty: K. 11 (c-moll), K. 87 (h-moll), K. 25 (fis-moll)
 • Steffan Mossenmark (ur.1961) Woodspirit
 • Andrzej Krzanowski (1951-1990) Sonatina
 • Krzysztof Olczak (ur.1956) Accotango
 • Mikołaj Majkusiak (ur.1983) Kaprys nr 2

Józef Wajdzik

18-letni finalista konkursu "Młody Muzyk Roku 2022", tegoroczny absolwent Szkoły im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu. Uczył się u mgr C. Witlewskiego dra M. Gajdy, doskonalił warsztat pod okiem profesorów: K. Barana, K. Olczaka, E. Rosińskiej, J. Petric czy M. Frąckiewicza.  Zdobył ponad 40 nagród w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach (ostatnio m.in. : I w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie, II w International Accordion Competition VILNIUS 2021, III w 58. Internationaler Akkordeonwettbewerb in Klingenthal i wiele innych. Koncertował już w wielu prestiżowych miejscach jak Filharmonia Narodowa w Warszawie.


25 SIERPNIA KONCERT FINAŁOWY - Ukraina: Jak to możliwe???

 • Marzena Michałowska - sopran
 • Łukasz Krzemiński - obój
 • Kwartet Św. Marcina:
 • Maxima Sitarz-Wawrzyniak - I skrzypce

W programie m.in. prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej - "Elegia o... [chłopcu polskim]" do słów K. K. Baczyńskiego

Most Kulturalny Poznań - Kołobrze

Program/ Das Programm:

 • Ewa Fabiańska-Jelińska "How is it possible???" (ur. 1989)
 • Robert Prizeman "Ave Maria" (1952 - 2021)
 • Antonio Vivaldi Koncert nr 2 g-moll "Lato" ("LʼEstate"), RV 315 (1678 - 1741) 1. Allegro non molto
  • Adagio e piano - Presto e forte
  • Presto
 • Wolfgang Amadeusz Mozart Kwartet obojowy F-dur KV370 (1756 - 1791) 1. Allegro
  • Adagio
  • Rondo. Allegro
 • Wolfgang Amadeusz Mozart Aria "Exsultate jubilate" z Motetu "Exsultate jubilate" KV 165.
 • Mykola Lysenko - Prayer for Ukraine (1842 - 1912)
 • Ewa Fabiańska - Jelińska - "Elegia o... [chłopcu polskim]" do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - prawykonanie utworu zamówionego przez Festiwal/ "Elegie über einen polnischen Jungen" zu den Worten von Krzysztof Kamil Baczyński - Uraufführung einer vom Festival in Auftrag gegebener Komposition.

Marzena Michałowska

Występowała m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, genewskiej Victoria Hall, berlińskiej Komische Oper, brała udział w międzynarodowych festiwalach i przedsięwzięciach kulturalnych. Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami,m.in. Ch. Hogwoodem, S. MacLeodem, Ł. Borowiczem, z zespołami i orkiestrami, m.in.: Gli Angeli Geneve, Concerto Palatino, Concerto Köln, Irish Baroque Orchestra, Arte Dei Suonatori, Polska Orkiestra Radiowa. Nagrała 25 płyt, niektóre z nich nominowane i nagrodzone prestiżową nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyki.

Łukasz Krzemiński

Solista Teatru Muzycznego w Poznaniu, adiunkt w Katedrze Instrumentów Dętych Drewnianych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, juror w konkursach muzycznych. Koncertuje na terenie całego kraju. Prowadzi warsztaty dla oboistów. Uhonorowany odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz "Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę" Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Maxima Sitarz - Wawrzyniak

Wychowanka prof. M. Baranowskiego oraz M. Vengerova. Występowała m.in. z Orkiestrą Kameralną AUKSO, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Brała udział w licznych prestiżowych festiwalach w Polsce, Turcji, Szwajcarii, Chinach, Macedonii, Włoszech i in. oraz konkursach skrzypcowych, w których zajmowała czołowe miejsca m.in. I Nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego, II na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Queen Sophie Charlotte, Mirow, 2010.Wykłada w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Ewa Fabiańska - Jelińska

Absolwentka z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i studiów podyplomowych na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Laureatka kilkudziesięciu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jej utwory są niezwykle często wykonywane w kraju oraz podczas licznych prestiżowych festiwali i koncertów muzyki współczesnej w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W ostatnich latach kompozycje Fabiańskiej-Jelińskiej zostały zaprezentowane m.in. podczas koncertów i festiwali: LOOP 11 w Belgii, Eesti Muusika Päevad w Estonii, Tehran Contemporary Music Festival w Iranie, Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego ClarinetFest w Stanach Zjednoczonych czy w Filharmonii Berlińskiej.