Koncert kameralny "TANGO" - Klaudiusz Baran

Sobota, 7 maj 2022 at 19:00

Koncerty

Informacja o cenie

55 zł (normalne i w dniu koncertu)
45 zł (ulgowe / Karta Mieszkańca)

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultury
ul. Solna 1
Kołobrzeg, 78-100

Koncert kameralny "TANGO". Klaudiusz Baran – bandoneon, "Nobilium Ensemble" kwintet smyczkowy.

Termin: 7.05.2022, godz. 19.00 sala widowiskowa

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zaprasza Państwa do tanga! Wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną artysta Klaudiusz Baran, którego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, a w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane przez niego na bandoneonie, gwarantuje najwyższej klasy doznania artystyczne. Klaudiusz Baran jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe ten gatunek,współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango, kreujących polską kulturę tanga. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album "Astor Piazzolla –Tango" nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album "100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności". Na scenie w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu towarzyszyć mu będzie formacja Nobilium Ensemble założona w 2019 roku. Główna ideą zespołu jest chęć prezentowania publiczności dobrze znanych tematów muzycznych we własnych opracowaniach. Artyści podczas koncertów zaskakują nietypową koncepcją realizowanego materiału muzycznego. Zespół ewoluuje wciąż szukając świeżych brzmień, co powoduje, że ich interpretacje dotychczas dobrze znanych utworów nabierają niecodziennego wyrazu. Dodając do znakomitej obsady artystycznej kilka tytułów, które znajdą się w programie, takich jak: "La Cumparsita" Rodrigeza, "Jalousie" Gade’a, kultowe kompozycje Piazzoli, m.in. "Oblivion", "Libertango", "Milonga del Angel", "Adios Nonino" i wreszcie "Por una cabeza" Gardela znane z filmu "Zapach kobiety" czy "Last Tango in Paris" Gato Barbieriego, całość sumuje się do istnego szaleństwa tanga i to nie w Paryżu czy Argentynie, ale… w Kołobrzegu.

Bilety w cenie 55 zł (normalne i w dniu koncertu) i 45 zł (ulgowe/Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK przy ul. Solnej 1, tel. 94 35 249 49. Zapraszamy!

O Klaudiuszu Baranie...

"Maestria wykonawcza, sugestywna interpretacja, szczerość wypowiedzi!" Monika Partyk, Ruch Muzyczny

"Utwory w szlachetnych interpretacjach Klaudiusza Barana, prawdziwie zajaśniały pełnym blaskiem". Anna Woźniakowska, Dziennik Polski

"Muszę podkreślić mój zachwyt talentem Klaudiusza Barana". Adam Suprynowicz, Ruch Muzyczny

I jeszcze kilka faktów...

Klaudiusz Baran ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, największe uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym prawie 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane na bandoneonie, odzwierciedlające jego temperament, młodzieńczą energię, a zarazem muzyczną dojrzałość i potrzebę twórczego formowania scenicznej prezentacji.

Jako pierwszy akordeonista wystąpił w roli solisty z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej, jak i z większością najważniejszych polskich orkiestr. Wśród jego licznych partnerów w rozmaitych projektach muzyki kameralnej, znajdziemy takich mistrzów jak: Ivan Monighetti, Roby Lakatos, Julius Berger, Konstanty Andrzej Kulka i wielu innych. Jako muzyczny kameleon, odnajduje i czerpie inspirację z innych muzycznych światów; tworzy grupę world music, w charakterze muzyka sesyjnego nagrywa muzykę filmową i rozrywkową, towarzyszy piosence aktorskiej.

W sobie tylko wiadomy sposób, potrafi połączyć aktywność artystyczną z działalnością pedagogiczną i organizacyjną. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ponad 200-letniej, najbardziej rozpoznawalnej polskiej uczelni. W 2016 roku został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.

...więcej na www.klaudiuszbaran.com