Spektakl "Kurka wodna albo urojenie"

Sobota, 14 maj 2022 at 19:00

Teatr

Informacja o cenie

55 zł normalny / w dniu koncertu
45 zł ulgowy / Karta Mieszkańca

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultury
ul. Solna 1
Kołobrzeg, 78-100

POLSKI TEATR TAŃCA - spektakl "Kurka wodna albo urojenie", na motywach dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza "Kurka Wodna", "Matka", "Tumor Mózgowicz", "Maciej Korbowa i Bellatrix".

14 maja 2022 r. godz. 19.00 sala widowiskowa RCK

Zapraszamy na spektakl Polskiego Teatru Tańca z Poznania pt."Kurka wodna albo urojenie" nawiązujący do dramatów Witkacego, którego premiera została wyemitowana 28 grudnia 2020 roku online i odbyła się w nowej siedzibie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. W spektaklu łączą się ze sobą i wzajemnie uzupełniają dwa nurty: wyreżyserowany przez Igora Gorzkowskiego nurt inspirowany dramatami Witkacego oraz taneczny do którego choreografię stworzyła Iwona Pasińska. W zależności od indywidualnych upodobań widownia może śledzić literackie nawiązania do "Kurki Wodnej", "Matki", "Tumora Mózgowicza" oraz "Macieja Korbowy i Bellatrix" w zbudowanej na ich bazie opowieści scenicznej, lub skupić się na śledzeniu tańca. Spektakl staje się jednak całością dopiero w wyniku pogodzenia wizji reżysera i choreografki.

"Koło jest metaforą ludzkiego losu. Cykliczna powtarzalność zdarzeń determinuje losy jednostek i społeczeństw, stając się niemożliwą do przezwyciężenia pułapką. Spektakl "Kurka wodna albo urojenie" jest próbą znalezienia ekwiwalentu dla tego doświadczenia egzystencjalnego w formie teatru tańca. Odczucie "dziwności istnienia", absurdalność międzyludzkich sytuacji, brak harmonii, rozpad relacji składa się na dekadencki obraz świata pogrążonego w kryzysie, który zderzając się z rewolucją ostatecznie przestaje istnieć. Motywem przewodnim staje się dramat niespełnionego artysty, który starając się uciec od nieustającej udręki rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych nie znajduje nic oprócz opresji i nudy, przerywanej krótkimi chwilami upojenia, i poczucia, że "wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej". Spektakl zatrzymuje się na granicy jawy i snu - i nie wiadomo, czy każda z postaci, które spotyka Edgar, istnieje faktycznie czy jest jedynie fantazmatem wyobraźni. Jesteśmy jak we śnie, jak w telewizyjnym reality show, w balansie pomiędzy narracją a manifestacją Czystej Formy - nic, co się wydarza, nie jest do końca realne - nawet śmierć, która tej samej postaci może przytrafić się wielokrotnie."

Spektakl zakwalifikowany został do finału VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", który zaplanowany jest na przełomie maja i czerwca br, a tymczasem zapraszamy do sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta 14 maja 2022 (sobota) o godz. 19.00. Bilety w cenie 55 zł (normalne/w dniu spektaklu) i 45 zł (ulgowe/Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK i na kupbilecik.pl.

  • Igor Gorzkowski - reżyseria i dramaturgia
  • Iwona Pasińska - choreografia
  • Zbigniew Kozub, Georg Friedrich Händel - muzyka
  • Andrzej Grabowski - scenografia, kostiumy, świata

Polski Teatr Tańca w Poznaniu istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalaniem z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianiem ku interdyscyplinarności, poszukiwaniem nowych przestrzeni teatralnych i opartym na kreatywnej improwizacji w procesie tworzenia. Pierwszym dyrektorem do roku 1987 był wybitny tancerz, choreograf, pedagog i reformator baletu Conrad Drzewiecki. W latach 1988 – 2016 funkcję tę objęła prof. dr hab. Ewa Wycichowska - wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf, pedagog, nauczyciel akademicki, profesor sztuk muzycznych, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie i L’Academie Internationale de la Danse w Paryżu. Ewa Wycichowska jest w polskiej historii sztuki tańca jedną z najwybitniejszych postaci, które zmieniły oblicze artystyczne i edukacyjne tej dziedziny, pozwalając na jej śmiałe konkurowanie z dokonaniami europejskich twórców. Od 1 września 2016 funkcję dyrektora Teatru pełni dr Iwona Pasińska – tancerka, choreograf, pedagog, doktor teatrologii, wieloletnia pierwsza solistka Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Igor Gorzkowski

Reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, niezależnego teatru (działającego w Warszawie od 1989 r.), w którym zrealizował większość swoich przedstawień. Od 2011 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Gorzkowski wyreżyserował blisko czterdzieści spektakli (również w teatrach instytucjonalnych), korzystając ze swoich własnych scenariuszy, jak również w oparciu o autorskie adaptacje prozy światowej. Reżyser wraz ze swoim zespołem wypracował autorską metodę pracy inspirowaną rosyjską tradycją teatralną. Autorski teatr Gorzkowskiego ma formę kameralną, zakładającą niemal intymny kontakt między aktorem a widzem. Jest to teatr oszczędny, oczyszczony z inscenizacyjnych fajerwerków. W 2013 r. Igor Gorzkowski otrzymał Grand Prix na Festiwalu "Dwa Teatry" za debiutanckie słuchowisko wg Mewy Borysa Akunina, a w 2016 r. główną nagrodę za reżyserię słuchowiska wg Wampira Wojciecha Tomczyka W 2021 r. otrzymał Nagrodę Główną im. Stefana Treugutta za osiągnięcia w Teatrze za spektakl "Inny świat" wg Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.