Koncert "Mity i południowe brzmienia"

środa, 28 wrzesień 2022 at 19:00

Koncerty

Informacja o cenie

35 zł (normalne/w dniu koncertu), 30 zł (ulgowe / Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK i na kupbilecik.pl

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultury
ul. Solna 1
Kołobrzeg, 78-100

Koncert pt. "Mity i południowe brzmienia" - Emanuel Salvador - skrzypce (Portugalia), Ronaldo Rolim - fortepian (Brazylia/ USA).

W miesiąc po zakończeniu wakacyjnych cykli z muzyką tzw. poważną i współczesną nie zostawiamy melomanów z samymi wspomnieniami. Proponujemy koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w pierwszą październikową niedzielę, a wcześniej, 28 września, w środę koncert skrzypcowo-fortepianowy "Mity i południowe brzmienia" w którym dominowała będzie muzyka Karola Szymanowskiego. Dzięki trwającej obecnie współpracy z Baltic Neopolis Orchestra wystąpi w nim obok koncertmistrza orkiestry Emanuela Salvadora również Ronaldo Rolim – solista i kameralista znany na czterech kontynentach, grywający w prestiżowych miejscach, takich jak Carnegie Hall, Tonhalle Zurich, Wigmore Hall (Londyn) i Seoul Arts Center. Biorąc pod uwagę, że Emanuel Salvador został opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia zapowiada się znakomity, wirtuozowski koncert, w programie którego znajdą się Sonata d-moll op. 9 i "Mity" Karola Szymanowskiego oraz Sonata na skrzypce i fortepian nr 4, której autorem jest brazylijski kompozytor i dyrygent Camargo Guarnieri.

Bilety w cenie 35 zł (normalne/w dniu koncertu), 30 zł (ulgowe/Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK i na kupbilecik.pl.


Noty biograficzne:

Emanuel Salvador

...został opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia. Występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Japonii, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie. Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Jest założycielem i liderem Guimarães String Quartet w Portugalii, z którym regularnie koncertuje w Europie i Azji. Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Ma na swoim koncie liczne prestiżowe trasy koncertowe po Azji Południowo-Wschodniej, Chinach, Japonii, czy w Stanach Zjednoczonych.


Ronaldo Rolim

...występował jako solista i kameralista na czterech kontynentach, grając w prestiżowych miejscach, takich jak Carnegie Hall, Tonhalle Zurich, Wigmore Hall (Londyn) i Seoul Arts Center. Występował jako solista z orkiestrami, takimi jak Tonhalle-Orchester Zurich, Musikkollegium Winterthur, Filharmonia Royal Liverpool, Phoenix Symphony, Brazylia Symphony Orchestra i Minas Gerais Philharmonic Orchestra. Jest również członkiem założycielem Trio Appassionata, którego pierwszy album, "Gone into the night", został wydany w 2014 roku. Po rozpoczęciu studiów muzycznych z matką w wieku czterech lat, Rolim studiował później u Zilda Candida dos Santos i Armando Fava Filho z Magda Tagliaferro School w São Paulo. W 2005 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował u Flavio Varani na Uniwersytecie Oakland w Michigan, Benjamina Pasternacka w Konserwatorium Peabody, a obecnie Borisa Bermana w Szkole Muzycznej Yale, gdzie robi doktorat z zakresu sztuki muzycznej. W roku 2015 otrzymał prestiżową nagrodę w konkursach Concours Géza Anda w Zurychu, rozszerzając listę ponad 30 nagród w konkursach na całym świecie. Aktualnie wraz z portugalskim skrzypkiem Emanuelem Salvadorem, koncertmistrzem szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra pracuje nad płytą z utworami m.in. polskich kompozytorów.