Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod Dyrekcją Agnieszki Duczmal, Jarosław Żołnierczyk - Skrzypce

Niedziela, 2 październik 2022 at 18:00

Koncerty

Informacja o cenie

od 60 zł

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultury
ul. Solna 1
Kołobrzeg, 78-100

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia  Amadeus pod Dyrekcją Agnieszki Duczmal, Jarosław Żołnierczyk - Skrzypce.

2 października 2022 (niedziela), godz. 18.00, sala widowiskowa RCK

Pomyłki być nie może! Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów... ”The Gazette”, Montreal

Zapraszamy Państwa na prawdziwie koncertowe otwarcie sezonu jesiennego w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją bez wątpienia najsłynniejszej polskiej dyrygentki Agnieszki Duczmal, nagrodzonej wieloma prestiżowymi nagrodami w Polsce i na świecie. Tylko w ostatnich latach Agnieszkę Duczmal uhonorowano m.in. Złotym Fryderykiem w kategorii muzyki poważnej za całokształt pracy artystycznej (2018) oraz prestiżową nagrodą Polskiego Radia - Diamentową Batutą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury i rozsławianie polskiej muzyki za granicą (2021).

W programie tego wyjątkowego niedzielnego wieczoru znajdą się aż trzy kompozycje kobiet: Divertimento na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, Na wierchowej polanie Barbary Kaszuby, Jesień w Albanii i Wiosna w Japonii z Four World Seasons Roxanny Panufnik oraz Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 Edvarda Griega. Partie solowe na skrzypcach wykona utytułowany skrzypek Jarosław Żołnierczyk,  koncertmistrz Orkiestry, z którą występuje także jako solista, i z którą dokonał również jako solista wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych. Jarosław Żołnierczyk wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą (Niemcy, Belgia, Francja, Dania, Wielka Brytania, Japonia). Jest także liderem kwartetu smyczkowego Wieniawski złożonego z muzyków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. W 1989 roku popularny poznański dziennik Głos Wielkopolski uhonorował go Medalem Młodej Sztuki przyznawanym młodym twórcom za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Słowem poprowadzi koncert Gabriela Ułanowska – dziennikarka i animatorka kultury autorka licznych wywiadów z wybitnymi artystami scen muzycznych i teatralnych, publikowanych w prasie branżowej (Ruch Muzyczny, Twoja Muza) i ogólnopolskiej (m.in. Zwierciadło ), oraz wydanych w formie książkowej. Bilety w cenie 60 zł (normalne) i 45 zł (ulgowe/Karta Mieszkańca) w sprzedaży do dnia 1.10.2022. W dniu koncertu wszystkie bilety w cenie 60 zł. Drugim, poza kasą RCK miejscem, w którym można nabyć bilety jest strona www.kupbilecik.pl.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W 2014 roku Orkiestra otrzymała status Instytucji Kultury współprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Polskie Radio S.A. w Warszawie, a w 2018 roku do współprowadzących dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową. Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracowała z zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską. W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami oraz czołowymi solistami polskimi. Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, filharmonie w Berlinie, Kolonii, Monachium i Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.


Agnieszka Duczmal

Orkiestrę założyła już w czasie studiów, od początku istnienia Orkiestry jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym. Agnieszka Duczmal w 1975 roku uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później wraz ze swą Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku otrzymała tytuł „La Donna del Mondo” (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej. Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Agnieszka Duczmal odbywa ze swoją Orkiestrą wiele podróży artystycznych, występując ze światowej sławy solistami w prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji. Artystka zasiadała dotychczas w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, takich jak: Eurovision Young Musicians, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima w Hanowerze czy Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Za prowadzoną działalność artystyczną Agnieszka Duczmal została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, do których w ostatnich latach dołączyły: Nagroda Stowarzyszenia ZAIKS za propagowanie polskiej muzyki współczesnej (2016), Nagroda z okazji 100-lecia ZAIKS-u (2018) oraz Złoty Fryderyk w kategorii muzyki poważnej za całokształt pracy artystycznej (2018). W 2021 roku Maestra otrzymała prestiżową nagrodę Polskiego Radia – Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury i rozsławianie polskiej muzyki za granicą.


Jarosław Żołnierczyk

Profesor w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu,  laureat krajowych i zagranicznych festiwali, a także konkursów skrzypcowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. C. Nielsena w Odense (Dania), Międzynarodowego Konkursu im. G. Kulenkampfa w Kolonii (Niemcy), X Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, z którą  występuje także jako solista, i z którą dokonał również jako solista wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Dokonał nagrań płytowych, m.in. A. Vivaldiego – Cztery Pory Roku, J.S. Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043, W.A. Mozart – Symfonia koncertująca KV 364. W jego wykonaniu znajdują się w archiwum Polskiego Radia nagrania wielu koncertów skrzypcowych kompozytorów polskich, a także tak wyjątkowe utwory jak Serenada L. Bernsteina i Cuatro Estaciones Porteñas Astora Piazzolli oraz polskie prawykonanie Four World Seasons R. Panufnik.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia  Amadeus