Spotkanie autorskie z Ingą Iwasiów

środa, 24.05.2023 at 18:00

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny

Miejsce wydarzenia

Laboratorium Kultury Adebar
Armii Krajowej 12
Kołobrzeg, 78-100

"Księgarnia potrafi odnowić w swoim otoczeniu tkankę społeczną i ekonomiczną, jest bowiem wyrazem teraźniejszości i zmian." Cytując Jorga Carrióna z odwagą i śmiałością otwieramy dla państwa kolejny element w nowej przestrzeni miasta - w Adebarze - księgarnię, którą małymi krokami będziemy tworzyć i układać ofertę skrojoną na potrzeby kołobrzeżan.

Rozpoczynamy z przytupem, spotkaniem autorskim, z jedną najbardziej cenionych pisarek i krytyczek literackich, Ingą Iwasiów. Jako zaproszenie do spotkania zainspirujcie się kolażem słownym z jej najnowszej powieści "Późne życie" - premiera 15 maja 2023r. :

"Nieotoczeni innymi, stajemy się dla siebie nawzajem widoczni, pełniejsi (...)
Pięćdziesiąt lat stanowi granicę istnienia nieważnych zdarzeń i zdejmuje ze świata dekoracje, dając się wybrzuszać nowszym (...)
Dołóż lat, a nie znajdziesz podobieństw między dziś, a wczoraj (...)
Każdy ma swoje miłości (...)
Mamy inne problemy niż delektowanie się kawą (...)
Rano oczy odemknę (...)
Plan miała, ale chyba rozśmieszyliśmy wszyscy Pana Boga zbytnim planowaniem (...)
I wtedy się obudziła (...)
A świat będzie już na nią gotowy. Nagrody, spotkania, kwiaty, oklaski (...)
Zostałam zaprogramowana do bycia szczęśliwą (...)

"Późne życie" jest rozpisaną na wiele głosów prozą, w której bohaterami są mieszkańcy pewnej nadbałtyckiej osady, przyglądamy się małym i wielkim apokalipsom, lokalnym i globalnym końcom - życia, przyrody, rzeczywistości w znanej dotąd postaci. Końcom powtarzalnym, jak jesienna zagłada tysięcy wyrzucanych na brzeg meduz, i zawsze niewczesnym, jak smierć kogoś bliskiego. Wreszcie - strategiom przetrwania w obliczu kryzysu i permanentnego stanu wyjątkowego. Powieść Ingi Iwasiów, przypominając raport z oblężonego świata, niepokoi, bo diagnozuje nasze lęki, zaskakuje, bo podsuwa co rusz inny punkt widzenia, a jednocześnie dodaje otuchy, bo dopuszcza możliwość, ze w kresie zawiera się nowy początek.

INGA IWASIÓW

Prozaiczka, krytyczka literacka, publicystka, aktywistka, felietonistka, profesorka literaturoznawstwa, pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów w Uniwersytecie Szczecińskim. Członkini Rady Doskonałości Naukowej i Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Jurorka Nike i Poznańskiej Nagrody Literackiej. Autorka esejów: Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania. Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj. Zbiorów wierszy: Miłość i 39/41, opowiadań Smaki i dotyki. Powieści: Bambino. Ku słońcu, Na krótko, W powietrzu, Pięćdziesiątka zbioru felietonów, Blogotony, książki autobiograficznej Umarł mi.Notatnik żałoby. W 2019 roku ukazała się jej powieść Kroniki oporu i miłości nawiązująca do wydarzeń politycznych ostatnich lat, a w roku 2020 – zbiór szkiców Odmrażanie. Literatura w potrzebie, związany z tematyką akademickiego nauczania pisarstwa oraz pandemii. Najnowszą powieść „Późne życie” publikuje w jej sześćdziesiąte rodziny wydawnictwo „Drzazgi”. Tytuł oznacza jednak nie tyle etap w życiu, ile moment, w którym znaleźliśmy się na Ziemi. Felietonistka „Dużego Formatu”.

Otwarte spotkanie z pisarką poprowadzi Liliana Łosiak.

Wydarzenie jest współorganizowane z Miejską Biblioteką Publiczna w Kołobrzegu. Podczas spotkania kupicie powieść "Późne życie: oraz będziecie mogli wypożyczyć inne książki Ingi Iwasiów, dzięki "mobilnej bibliotece".

Wstęp wolny i dla każdego! Zapraszamy zespół Laboratorium Kultury - Adebar dla Was i z myślą o kolejnych pokoleniach.