Cykl spotkań "Europejska Stolica Kultury 2029 w Kołobrzegu - pytania, wyzwania i opinie"

Czwartek, 25.05.2023 at 18:00

Spotkania

Miejsce wydarzenia

Laboratorium Kultury Adebar
Armii Krajowej 12
Kołobrzeg, 78-100

Otwarte publiczne spotkania z mieszkańcami Kołobrzegu polegać będą na pogłębionej dyskusji dotyczącej problemów miasta i regionu, które wymagają szerokiej konsultacji społecznej. Spotkania odbywać się będą w czwartki, w Laboratorium Kultury Adebar o godzinie 18:00.

W ramach projektu zaproponowano 4 spotkania w następujących obszarach tematycznych:

  1. Amfiteatr - czy jest nam potrzebny? A może sala koncertowo-konferencyjna, byłaby lepszym symbolem Kołobrzegu? - 18 maja, godz. 18.
  2. Edukacja w Kołobrzegu - czy potrzebujemy uczelni wyższych? Potencjał rynku pracy. Dlaczego młodzi wyjeżdżają? - 25 maja, godz. 18.
  3. Ruch kołowy w mieście - zostawić, ograniczyć, wyłączyć? Polityka parkingowa - 1 czerwca, godz. 18.
  4. Przestrzeń parkowa, architektoniczna, reklamowa - czyli jak powinno wyglądać nasze miasto - 15 czerwca, godz.18.

Organizatorzy zapewniają kawę, herbatę i słodki poczęstunek.

Amfiteatr - czy jest nam potrzebny?

Dział Promocji Miasta Kołobrzeg zaprasza mieszkańców, samorządowców, radnych na cykl spotkań otwartych w kontekście szeroko pojętych działań w ramach ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Kołobrzeski amfiteatr lata świetności zdecydowanie ma już za sobą – co do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Próby reanimacji sprawdzają się tylko do pewnego momentu, przychodzi zawsze chwila, w której należy podjąć decyzję.

Kilka lat temu miasto zrobiło rozeznanie w zakresie przebudowy obiektu, a dokładniej, budowy nowego amfiteatru w tym samym miejscu. Przegrało jednak z kosztami. Samo zadaszenie oscylowało w granicach 30 milionów, a przy obecnych cenach zapewne można to pomnożyć. Żadne zewnętrzne finansowanie nie pojawiło się od tego czasu na horyzoncie, a próby wydatkowania ponad 100 milionów z miejskiej kasy w kryzysie ekonomicznym wydają się bezzasadne.

Pojawia się natomiast inne pytanie – czy amfiteatr jest nam potrzebny? I do czego? Sezonowość, kapryśna aura, ograniczony zakres wykorzystania - czynią z takiego przedsięwzięcia drogą fanaberię. Być może brakuje w naszym mieście sali koncertowo-konferencyjnej?

O tym będziemy rozmawiać podczas pierwszego spotkania otwartego, które odbędzie się już w czwartek 18 maja o godzinie 18 w Laboratorium Kultury Adebar.