SAMA SIEBIE NIE PAMIĘTAM - spotkanie z Beatą Zuzanną Borawską

środa, 14.06.2023 at 18:00

Spotkania

Miejsce wydarzenia

Laboratorium Kultury Adebar
Armii Krajowej 12
Kołobrzeg, 78-100

"Sama siebie nie pamiętam" to tytuł czerwcowej trasy promującej książkę Beaty Zuzanny Borawskiej pod tym samym tytułem.

Beata - wraz z aktorką Teatru Polskiego, Olgą Adamską - odwiedzi sześć miejscowości w województwie zachodniopomorskim, aby spotkać się z publicznością i opowiedzieć m. in. o genezie powstania dzieła, tematach krążących wokół pojęcia kobiecości, cielesności, pamięci, a także przeczytać fragmenty tekstów z książki.

Spotkania odbędą się kolejno w: Goleniowie (6.06), Barlinku (7.06), Wisełce (13.06), Kołobrzegu (14.06), Policach (21.06) i Świnoujściu (24.06).

"Sama siebie nie pamiętam" to debiut literacki Beaty Zuzanny Borawskiej.

Porusza w sposób poetycki i artystyczny fundamentalne dziś tematy – takie jak: choroba i opieka nad osobą zależną oraz pamięć - ta utracona i ta żywa. Książka zawiera opowiadania, kartki z dziennika, wiersze oraz kolaże. Opowiadania, które często przybierają kształt prozy poetyckiej i wspomnień, podkreślają podziały na to co męskie i kobiece, zwracają uwagę na cielesność, a przede wszystkim na pamięć ciała. Natomiast kartki z dziennika to już wielomiesięczny, fragmentaryczny zapis zmagań z chorobą Alzheimera, które nie pozbawione są trudnych przeżyć, przykrych niespodzianek losu, ale też humoru. Z kolei poezja to głównie "głos Chorej".

"Zuzanna Beata Borawska zapisuje życie z osobą chorującą, tracącą pamięć. Czyni to z dwóch poziomów: codzienności oraz teorii. Codzienność to zdziwienia, styki, fragmenty, swoiste pogłosy narracji niemogących się spotkać. Zanikająca komunikacja jest jedyną, którą można zaobserwować. Opowiadająca tworzy jednocześnie zapis własnej obserwacji życia oraz refleksji na temat kobiecości. Oscylowanie pomiędzy tym, co można zgłębić, a tym, co widoczne, lecz nieprzeniknione, tworzy kolaże. Tekstowe i wizualne, włączone do książki"... Inga Iwasiów.

Beata Zuzanna Borawska – autorka książki "Sama siebie nie pamiętam (Wydawnictwo Granda), dziennikarka, animatorka kultury, wydawczyni płyt z muzyką jazzową. Współautorka filmu.

"Narcyz o sobie. Historia Marka Kazany", pomysłodawczyni i prowadząca cykli warsztatów twórczego pisania z elementami samorozwoju pt. "Siła kobiecej opowieści". Mieszka w Szczecinie.

Olga Adamska – aktorka teatralna. W dorobku ma ponad 60 ról dramatycznych i komediowych, recitale i monodramy. Ulubienica szczecińskiej publiczności. Inspiracji szuka w literaturze. Brzeg morza to jej ulubiony krajobraz.

Na spotkanie z artystkami zapraszamy do Laboratorium Kultury Adebar, 14. czerwca, o godz. 18:00

Wstęp wolny i dla każdego.