Peru - światy poplątane. Opowieść o bliskości

Czwartek, 21.03.2024 at 19:00

Spotkania

Informacja o cenie

15 zł normalny, 13 zł ulgowy / KKM

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultury
ul. Solna 1
Kołobrzeg, 78-100

Peru - kraj barwnych światów poplątanych przez naturę i historię.

Ta opowieść, oparta na pięciomiesięcznej podróży po Peru, ma kilka płaszczyzn. Ich scenerie są trzy: wiecznie wilgotna Amazonia, pustynne wybrzeże Pacyfiku i potężny łańcuch Andów.

Podróżując po nich, człowiekowi towarzyszy poczucie swego rodzaju bliskości. Dziewicza natura i bogata historia są na wyciągnięcie ręki, wystarczy krok. Królestwo Amazonii i górskie pustkowia, takie jak Kordyliera Huayhuash, otwierają przed wędrowcem możliwość głębokiego połączenia z żywiołami, a ukryte w deszczowych lasach ruiny starożytnej cywilizacji Chachapoya czekają, by ktoś wspomniał ich istnienie. Peruwiańczycy żyją blisko siebie, w miastach i wiejskich społecznościach, i wspólnie to życie celebrują. Ale w kraju pełnym historycznych zawirowań również śmierć nie stanowi tabu, jak choćby na cmentarzu Chauchilla, gdzie ciała od setek lat zerkają na niebo z otwartych grobów.

Bliskie jest też to, co z pozoru wykluczające się, jak wierzenia. Kościoły stoją tu na inkaskich świątyniach słońca. Apus, andyjscy bogowie, mieszkają na szczytach gór, ale dzielą się przestrzenią z Chrystusem. Peruwiański synkretyzm religijny scala odwieczny kult Pachamamy, czyli Matki Ziemi, i chrześcijaństwo. Rdzenny duch Andów, choć zdeformowany przez kolonializm, nigdy nie umarł.

"Peru - światy poplątane. Opowieść o bliskości” została zbudowana na historycznych faktach, ale i doświadczeniach z drogi. To nie prelekcja o Inkach i Machu Picchu, a raczej subiektywna próba ukazania barwności Peru poprzez pryzmat przeszłości, współtworzących go światów, kontakt z mieszkańcami i poznane tradycje. Całość okraszają fotografie z miejsc niekoniecznie znanych z peruwiańskich pocztówek.

O autorze:

Artur Czermak - rocznik ’95, wrocławski podróżnik, fotograf, absolwent dziennikarstwa oraz historii w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor książki reportażowej „Empiria. Reportaże z dwudziestu dwóch i jednej drogi na Wschód” oraz bloga „Gdzie jest Czermak?”. Podróżował m.in. po Kaukazie, Iranie, Pakistanie, Indiach, Nepalu i krajach Azji Centralnej. Cały 2021 rok spędził w Ameryce Południowej, odwiedzając m.in. Kolumbię, Peru i Boliwię. Głównie autostopem, blisko ludzi. Miłośnik historii i natury, szczególnie gór i wędrówek pieszych oraz próbowania nowych form aktywności. W podróży poszukuje emocji i perspektyw.

Linki:

  • www.facebook.com/gdziejestczermak
  • www.gdziejestczermak.pl
  • www.instagram.com/gdziejestczermak