Dzieci i Ryby Głosu nie mają

Sobota, 6.04.2024 at 17:00

Teatr

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultury
ul. Solna 1
Kołobrzeg, 78-100

"Dzieci i Ryby Głosu nie mają" to przedstawienie skupiające się na zdrowiu psychicznym polskiej młodzieży.

Premiera odbyła się w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie 3 czerwca 2023 roku, a następnie zostało wystawione w Teatrze Animacji w Poznaniu 25 września oraz w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie 18 grudnia. Planowane są również kolejne spektakle w Szczecinie, Goleniowie, Kołobrzegu oraz Stargardzie. W czerwcu sztuka będzie pokazana w Warszawie, Łodzi oraz Krakowie.

Spektakl jest ważnym krokiem w otwarciu dialogu na temat zdrowia psychicznego młodzieży. Przedstawienie nie tylko podkreśla konieczność zrozumienia i akceptacji doświadczeń młodzieży, ale także inspiruje do refleksji nad ich sytuacją. Dotyka ono delikatnych tematów, bardzo ważnych dla młodych ludzi.

Zarówno dorośli, jak i młodzież szkolna przyjęli spektakl bardzo pozytywnie. Jest to nie tylko ważne ze względu na temat zdrowia psychicznego młodych ludzi po pandemii COVID-19, ale także stanowi manifest, dając głos młodzieży w sprawach ich własnych problemów i trudności w relacjach z rodzicami , nauczycielami oraz własną młodą społecznością.

Organizatorem przedstawienia jest Isobel Perera-Turostowska z Rotary Club Szczecin International oraz młodzi Rotarianie Interact Szczecin International. Ten wzruszający spektakl został profesjonalnie przygotowany przez szczecińskich aktorów Edytę Niewińską-Van der Moeren, Katarzynę Klimek i Rafała Hajdukiewicza, którzy są aktorami Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Mimo iż, aktorzy są licealistami, ich osiągnięcia sceniczne są imponujące.

Scenariusz, muzyka, taniec i gra aktorska zostały stworzone wyłącznie przez licealistów, co jest unikatowe w projekcie. Dla młodych aktorów gra na scenie i opowiadanie o swoich problemach stanowi formę terapii, a dla widowni licealnej przedstawienie jest również postrzegane jako terapeutyczne.

To wydarzenie jest wyrazem artystycznej ekspresji młodych talentów oraz skutecznie podnosi świadomość społeczną na temat ważnych zagadnień dotyczących zdrowia psychicznego.

Patronat akcji objął:

  • Przew. Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży
  • Wojewoda Województwa Zachodniopomorskiego
  • Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
  • Prezydent Miasta Szczecin
  • Rada Kobiet przy Prezydencie Miasta Szczecin
  • Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego