Bój o Kołobrzeg 1945 - cykl filmów edukacyjnych

"Bój o Kołobrzeg 1945" - cykl filmów edukacyjnych przygotowanych przez Regionalne Centrum Kultury wspólnie z Muzeum Oręża Polskiego z okazji 76. rocznicy walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r. Zapraszamy do oglądania.

Przed nami kolejna rocznica bitwy o Kołobrzeg i zaślubin z Bałtykiem. Dla miasta walki toczone 76 lat temu to właściwym początek jego polskiej historii. Krew przelana przez żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego stała się fundamentem dzisiejszego, dynamicznie rozwijającego się Kołobrzegu.

Odpowiednie upamiętnienie tych wydarzeń, przede wszystkim trafiające do wszystkich grup wiekowych, zarówno mieszkańców, jak i gości Kołobrzegu jest dla miasta bardzo ważne. Działania z tym związane rozpoczęły się w zasadzie już na początku stycznia. Wówczas, w porozumieniu z Muzeum Oręża Polskiego zaczęliśmy tworzyć cykl filmów edukacyjnych, dotyczących wybranych epizodów bitwy o Kołobrzeg w marcu 1945 r.

Emisja 5-odcinkowej serii zaplanowana została między 6 a 18 marca, czyli w okresie, gdy 76 lat temu w boju uczestniczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. Oprócz aktualnego stanu wiedzy na temat prezentowanych w odcinkach wątków, wykorzystamy w nich ujęcia rekonstrukcyjne oraz fotografie archiwalne.

Wszystko po to, by odbiór historii był jak najciekawszy oraz nowoczesny.

odcinek 1. "Podejście pod Kołobrzeg"

Odcinek 2: "Broń pancerna w walkach o Kołobrzeg"

Odcinek 3: "Walki o kościół św. Jerzego"

Odcinek 4: "Kobiety w walkach o Kołobrzeg"

Odcinek 5: "Zaślubiny z Morzem"