Baltic Neopolis Orchestra - Koncert karnawałowy "Gypsy Vivaldi"

Sobota, 19 luty 2022 at 19:00

Koncerty

Informacja o cenie

50 zł (normalny / w dniu koncertu)
45 zł (ulgowy / Karta Mieszkańca)

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultury
ul. Solna 1
Kołobrzeg, 78-100

Koncert pt. "Gypsy Vivaldi” BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA. Soliści: Maria Sosnowska- skrzypce, Monika Szemelak - skrzypce, Anna Toporkiewicz- skrzypce, Jan Bałaban - skrzypce.

Karnawałowy koncert "Gipsy Vivaldi" Baltic Neopolis Orchestra  na pewno zapadnie na długo w pamięci. Stanie się to za sprawą aż czterech solistów, którzy porwą słuchaczy wysmakowanym repertuarem. Cztery Pory Roku A. Vivaldiego to jeden z najbardziej rozpoznawanych utworów barokowego kompozytora, napisany na solowe partie skrzypiec, którym towarzyszy orkiestra smyczkowa. Jasna i prosta harmonia, momentami także burzliwa, doskonale ukazuje cechy twórczości Vivaldiego. Ognistych emocji nie zabraknie podczas słuchania węgierskich i cygańskich melodii. Propozycje programowe to utwory znane, przepełnione bogatą wirtuozerią, połączone z nutą cygańskich akordów stworzą duet idealny!  Czas skorzystać z trwającego karnawału i spędzić go z muzyką wielkich kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu! Bilety w cenie 50 zł (normalne/w dniu koncertu),  45 zł (ulgowe/Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK i na kupbilecik.pl.

Program koncertu:

  • Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku, Wiosna solo: Jan Bałaban
  • Victor Herbert Gypsy Life
  • Antonio Vivaldi  Cztery Pory Roku, Lato solo: Anna Toporkiewicz
  • Anghelus Dinicu The Lark
  • Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku, Jesień solo: Monika Szemelak
  • Bela Bartok Romanian Folk Dance
  • Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku, Zima solo: Maria Sosnowska
  • Utwór Tradycyjny, arr. Matt Naughtin Moldovanke na orkiestrę smyczkową

Noty biograficzne:

Maria Sosnowska

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, studentka w Musikhochschule Lübeck w Niemczech. Laureatka wielu wyróżnień na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej największych osiągnięć należy II nagroda na III Międzynarodowym Konkursie im. W. Radowicziusa w Wilnie (Litwa 2013) oraz II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2016). W 2019, w Stanach Zjednoczonych  była laureatką konkursu na wykonanie koncertu z orkiestrą i wystąpiła z Miami Music Festival Orchestra. 

Jan Bałaban

Absolwent Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu. Brał udział w wielu konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia oraz w najważniejszych polskich festiwalach muzycznych m.in.: Poznańska Wiosna Muzyczna, Portrety Kompozytorów w Warszawie, Warszawska Jesień i in. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem najwyższej klasy profesorów. Ma również na koncie udział w następujących produkcjach: Kwartet Rodzinny Bałabanów (2012), Polish Viola Music (2017), Orkiestra Ars Longa-Graupner-Vivaldi (2018), Wandering Cloud (2019).

Monika Szemelak

Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Już w młodości zdobywała nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach i warsztatach pod kierunkiem wybitnych profesorów i pedagogów. W roku 2012 wystąpiła jako solistka na Festiwalu Orkiestrowym „La Folle Journee – Rosja”, wykonując Koncert skrzypcowy D - dur Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. W 2017 uczestniczyła w stażu artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie biorąc czynny udział w bieżących koncertach. Od 2018 roku gra w orkiestrze kameralnej Baltic Neopolis Orchestra biorąc udział w licznych lekcjach mistrzowskich, koncertach oraz festiwalach jako kameralistka oraz muzyk orkiestrowy.

Anna-Maria Toporkiewicz

Studentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Poza solowymi przedsięwzięciami czynnie działa jako muzyk orkiestrowy – niejednokrotnie jako koncertmistrz - oraz kameralistka. Laureatka wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in.: Grand Prix oraz nagroda specjalna za osobowość artystyczną na 28th Young Musician International Competition “Cittá di Barletta” (Włochy).  Stypendystka m.in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu „Młoda Polska”, dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Rektora AM w Łodzi oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej SAPERE AUSO. Swoje umiejętności kształciła podczas wielu warsztatów, kursów i festiwali muzycznych w kraju i zagranicą pod okiem wybitnych profesorów. Niejednokrotnie współpracowała z wybitnymi dyrygentami i kompozytorami. Swoje orkiestrowe doświadczenie skrzypaczka zyskiwała podczas wielu kursów, projektów i akademii orkiestrowych w Polsce i za granicą.

Baltic Neopolis Orchestra

Tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach. Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych. Na dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt w tym Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO (2014), która dostała nagrodę muzyczną Fryderyk. W swoim trzynastoletnim dorobku artystycznym znalazło się m.in. 900 koncertów w Szczecinie, województwie zachodniopomorskim, Polsce i za granicą, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w 2014 roku, statuetka Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Muzyka kameralna, nominacja do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2016 i 2017, 2020 roku.