Gdańsk w Kołobrzegu zaprasza na "Kurs na sztukę"

Biuro Literackie na dobre zadomawia się w Kołobrzegu - nie tylko wzbogaca miejską ofertę kulturalną kolejnymi publikacjami książkowymi, ale także proponuje konkretne wsparcie osobom o zainteresowaniach i uzdolnieniach artystycznych. Tegoroczna edycja "Kursu na sztukę" - projektu realizowanego we współpracy z Regionalnym Centrum Kultury i Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku - odbędzie się w dniach 3-4 listopada. Została ona przygotowana z myślą o lokalnej młodzieży szkolnej, ale również o animatorach/animatorkach kultury i pracownikach/pracowniczkach instytucji kultury z regionu.

Do Kołobrzegu przyjadą przedstawiciele różnych dziedzin sztuki związani z Trójmiastem. Maciej Konopiński, aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, znany z filmów i seriali "Układ zamknięty", "W głębi lasu" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei", poprowadzi cykl zajęć "Sztuka grania" dla osób o zainteresowaniach teatralnych. Renata Dąbrowska - fotoreporterka współpracująca z "Dużym Formatem", "Gazetą Wyborczą", "Newsweek Polska", "Polityką" i "Tygodnikiem Powszechnym", wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej - spotka się z osobami zgłębiającymi sztukę fotografii.

Magdalena Grzebałkowska - pisarka i reporterka "Gazety Wyborczej", autorka biografii Tomasza i Zdzisława Beksińskich, Krzysztofa Komedy i ks. Jana Twardowskiego - poprowadzi zajęcia dla reporterów oraz osób interesujących się dziennikarstwem, chcących związać swoją przyszłość z pisaniem. Mikołaj Trzaska - saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor wielokrotnie nagradzanej muzyki filmowej i serialowej ("Dom zły", "Wołyń", "Klangor", "Kler") - spotka się z kolei z uczniami z Państwowej Szkoły Muzycznej, dla których poprowadzi warsztat "Sztuka improwizowania".

Uzupełnieniem bloku artystycznego będzie cykl zajęć dla animatorów/animatorek kultury z regionu, pracowników/pracowniczek lokalnych instytucji kultury oraz kadry zarządzającej kulturą w mieście. Warsztaty z nimi poprowadzi Aleksandra Szymańska - menadżerka kultury, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej, producentka wydarzeń, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Jak budować tożsamość miasta poprzez kulturę? Czy praca w kulturze to misja i jak odnaleźć (oraz nie stracić) powołania w tej dziedzinie? To tylko niektóre z pytań otwierających dyskusję dla lokalnych menadżerów kultury.

Wszystkie zajęcia w ramach "Kursu na sztukę" odbędą się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu (ul. Solna 1). Pierwsze spotkania zapoznawcze (dla wszystkich grup) zaplanowano na środę 3 listopada w godzinach 18:00-20:00. Kolejne sesje warsztatowe będą miały miejsce w czwartek 4 listopada (w godzinach 9:00-12:00 oraz 14:00-17:00). O godzinie 18:00 wydarzenie otwarte dla publiczności, rodzin i znajomych uczestników, w trakcie którego poznamy zaproszone artystki i artystów oraz efekty prac w grupach. Spotkanie poprowadzi dyrektor Biura Literackiego - Artur Burszta.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 31 października lub do wypełnienia limitów miejsc w poszczególnych grupach. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Więcej informacji znaleźć można na stronie wydarzenia na facebookowym profilu Biura Literackiego (https://bit.ly/30vWwhD) oraz na stronie internetowej Regionalnego Centrum Kultury (https://rck.kolobrzeg.eu) i na stronie: https://www.biuroliterackie.pl/biuletyn/biuro-literackie-wyznacza-kurs-na-sztuke-w-kolobrzegu/